Czy odkrycie angielskich archeologów przybliża nas do poznania prawdy o roli Stonehenge?
W angielskiej miejscowości Newbold-on-Stour w hrabstwie Warwickshire w trakcie przygotowań do budowy domów natrafiono na resztki neolitycznego ziemnego kręgu. Prace budowlane czym prędzej przerwano i wezwano na miejsce archeologów.
Zbadawszy znalezisko naukowcy ogłosili, że udało się natrafić na liczący sobie 4000 lat monument typu henge. Pochodzące z neolitu tego typu budowle występują na Wyspach Brytyjskich w dość dużej ilości, a najsłynniejszym z nich (choć nie największym) jest Stonehenge. Cel, w jakim prehistoryczni ludzie wznosili te konstrukcje, pozostaje jak dotąd nieznany.
Oprócz resztek ziemnego kręgu archeolodzy odkopali też szczątki pięciu osób pochowanych w jego bezpośredniej bliskości. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że wykorzystanie henge jako miejsca pochówku było pierwotnym zamiarem jego twórców. Zdaniem badaczy jest bardzo możliwe, że groby są o wiele późniejsze niż sam monument. Prawdopodobnie zwłoki złożono przy kręgu, gdyż był on najbardziej imponującą budowlą w okolicy i uznano, że jego sąsiedztwo godnie upamiętni zmarłych.
W ostatnim czasie w hrabstwie Warwickshire odkryto łącznie pięć henge. Byś może dzięki staraniom naukowców uda się wręcz ustalić co skłoniło przodków Brytyjczyków do ich wzniesienia.
Źródła informacji:
- Megan Gannon, Henge Monument and Mysterious Burials Uncovered in England, LiveScience.
Halo, to nie byli przodkowie Brytyjczyków, tylko ludność zamieszkująca tam w okresie neolitu. Zanim zamieszkali tam Brytowie, których ewentualnie możnaby uznać za przodków Brytyjczyków, minęło wiele tysiącleci…
Hola, hola, to nie byli przodkowie Brytyjczyków, ale ich poprzednicy, czyli ludność zamieszkująca tam w okresie neolitu.
Szanowna/Szanowny Kiki
Oczywiście ma Pani/Pan rację- ludność neolityczna nie jest przodkami Brytyjczyków. Po prawdzie mówiąc Brytowie też nie,bo zostali przecież podbici przez Sasów, których z kolei zwyciężyli Normanowie. Pisząc o „przodkach Brytyjczyków” użyłem figury retorycznej. Choć jakby tu nie patrzeć ani Brytowie, ani Sasi, ani Normanowie nie wyrżnęli w pień swoich poprzedników, więc gdyby zbadać DNA przeciętnego Smitha można zapewne znaleźć i geny ludności neolitycznej.