Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zaginione bombowce z czasów II wojny światowej odnalezione na dnie Pacyfiku

B-25 nad Nową Gwineą - niedaleko miejsca, gdzie znaleziono dwa wraki tego typu maszyn.

fot.domena publiczna B-25 nad Nową Gwineą – niedaleko miejsca, gdzie znaleziono dwa wraki tego typu maszyn.

Najnowsze technologie znów pomogły badaczom historii. Tym razem dzięki podwodnemu robotowi zaopatrzonemu w sonar naukowcy znaleźli dwa wraki legendarnych samolotów B-25. I dowiedzieli się wiele o ich ostatnich chwilach… 

Odkrycia dokonano u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei (państwo na północ od Australii) w ramach badań prowadzonych przez Project Recover, organizację non-profit zrzeszającą naukowców z Uniwersytetu w Delaware i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Lokalizacja pierwszego bombowca B-25 w porcie Madang była wcześniej znana. W przypadku drugiego udało się zawęzić pole poszukiwań do 10 kilometrów kwadratowych. By odszukać wrak użyto podwodnego robota wyposażonego w sonar, skanującego dno oceanu, a także kamer termowizyjnych.

Oba samoloty zestrzelono podczas II wojny światowej. Uderzenie w toń oceanu z dużą prędkością sprawiło, że zostały strzaskane. Jak mówi Katy O’Connell, oceanograf z Uniwersytetu w Delaware: „Po przebywaniu w morzu przez dziesięciolecia szczątki często są nierozpoznawalne dla niewprawnych oczu, pokryte koralami i innymi morskim stworzeniami”.

W ramach Project Recover od 2012 roku zidentyfikowano i opisano już sześć samolotów. Zdaniem naukowców okoliczni mieszkańcy są często świadomi lokalizacji kolejnych maszyn, ale miejsca te nigdy jeszcze nie zostały oficjalnie udokumentowane ani przeszukane.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.