Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zaginione bombowce z czasów II wojny światowej odnalezione na dnie Pacyfiku

B-25 nad Nową Gwineą - niedaleko miejsca, gdzie znaleziono dwa wraki tego typu maszyn.

fot.domena publiczna B-25 nad Nową Gwineą – niedaleko miejsca, gdzie znaleziono dwa wraki tego typu maszyn.

Najnowsze technologie znów pomogły badaczom historii. Tym razem dzięki podwodnemu robotowi zaopatrzonemu w sonar naukowcy znaleźli dwa wraki legendarnych samolotów B-25. I dowiedzieli się wiele o ich ostatnich chwilach… 

Odkrycia dokonano u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei (państwo na północ od Australii) w ramach badań prowadzonych przez Project Recover, organizację non-profit zrzeszającą naukowców z Uniwersytetu w Delaware i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Lokalizacja pierwszego bombowca B-25 w porcie Madang była wcześniej znana. W przypadku drugiego udało się zawęzić pole poszukiwań do 10 kilometrów kwadratowych. By odszukać wrak użyto podwodnego robota wyposażonego w sonar, skanującego dno oceanu, a także kamer termowizyjnych.

Oba samoloty zestrzelono podczas II wojny światowej. Uderzenie w toń oceanu z dużą prędkością sprawiło, że zostały strzaskane. Jak mówi Katy O’Connell, oceanograf z Uniwersytetu w Delaware: „Po przebywaniu w morzu przez dziesięciolecia szczątki często są nierozpoznawalne dla niewprawnych oczu, pokryte koralami i innymi morskim stworzeniami”.

W ramach Project Recover od 2012 roku zidentyfikowano i opisano już sześć samolotów. Zdaniem naukowców okoliczni mieszkańcy są często świadomi lokalizacji kolejnych maszyn, ale miejsca te nigdy jeszcze nie zostały oficjalnie udokumentowane ani przeszukane.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.