Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Druga wojna światowa nie daje o sobie zapomnieć. Dziesiątki tysięcy ludzi ewakuowanych z powodu niewybuchów

Odkrycie w Hanowerze to jedno z większych wydarzeń tego typu po 1945 roku.

fot.facebook.com/lhhannover Odkrycie w Hanowerze to jedno z większych wydarzeń tego typu po 1945 roku.

W Hanowerze odkryto trzy niewybuchy z czasów II wojny światowej. Z tego powodu ewakuowanych zostało 50 tysięcy mieszkańców.

W niedzielę rano z hanowerskiej dzielnicy Vahrenwald służby ewakuowały 50 tysięcy mieszkańców. Przyczyną akcji były trzy bomby pochodzące z okresu II wojny światowej. Saperom udało się rozbroić dwie z nich: jedną 250-kilogramową i 500-kilogramową. Trzecia, kolejna 250-kilogramowa, przez 70 lat uległa zbyt dużemu zniszczeniu, dlatego specjaliści podejmą próbę pocięcia jej strumieniami wody. Niepowodzenie tego wysiłku, oznaczać będzie konieczność detonacji ładunku w miejscu jego znalezienia.

W czasie II wojny światowej Hanower był celem licznych alianckich ataków. Tylko w październiku 1943 roku na miasto spadło kilkaset tysięcy bomb, z których wiele nie wybuchło do dziś. Upływający czas, wbrew pozorom nie sprawia, że niewypały stają się mniej groźne. Wręcz przeciwnie: postępująca korozja może doprowadzić do nieplanowanego wybuchu.

Prace związane z wykopaliskami, spowodowały utrudnienia w hanowerskiej komunikacji, zamknięty został między innymi dworzec główny stolicy Dolnej Saksonii. Miejskie władze na czas utrudnień przygotowały dla mieszkańców szereg atrakcji w muzeach, teatrach, obiektach sportowych, w których ewakuowani mogą zająć swój czas.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.