Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odnaleziono fragment statku Kolumba

Krzysztof Kolumb odkrywca Ameryki, właśnie odnaleziono resztki jego statku.

fot.domena publiczna Krzysztof Kolumb odkrywca Ameryki, właśnie odnaleziono resztki jego statku.

Grupa badaczy związanych z kanałem Discovery dokonała niezwykłego odkrycia na dnie Morza Karaibskiego. Pomogła im w tym mapa sporządzona przez… astronautę.

Gordon Cooper okrążył Ziemię dwadzieścia trzy razy w trakcie misji kosmicznej, w której brał udział w roku 1963. Owocem tej niezwykłej wyprawy było ustalenie tras radzieckich łodzi podwodnych i lokalizacji sowieckich wyrzutni rakietowych. Korzystając z wolnego czasu, którego w kosmosie miał aż nadto, Cooper sporządził także mapę przedstawiającą położenie znajdujących się na dnie mórz i oceanów wraków statków.

W trzynaście lat po śmierci astronauty grupa łowców skarbów pracujących dla kanału Discovery wykorzystała wykonany przez niego plan w trakcie podróży badawczej w rejon Karaibów. Efekty ekspedycji przerosły najśmielsze oczekiwania, na dnie morza odnaleziono bowiem kotwicę, pochodzącą najprawdopodobniej z roku 1500. Odkrywcy podejrzewają, że mogła ona być częścią wyposażenia jednego ze statków, na których Krzysztof Kolumb udał się w swoją trzecią wyprawę do Ameryki (1498-1500).

Prócz sensacyjnego znaleziska z morskiego dna wydobyto także pochodzącą ze schyłku XV wieku hiszpańską ceramikę i pewną ilość włóczni zgubionych w odmętach przez żołnierzy wchodzących w skład załogi podążającej do Nowego Świata armady.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.