Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odnaleziono fragment statku Kolumba

Krzysztof Kolumb odkrywca Ameryki, właśnie odnaleziono resztki jego statku.

fot.domena publiczna Krzysztof Kolumb odkrywca Ameryki, właśnie odnaleziono resztki jego statku.

Grupa badaczy związanych z kanałem Discovery dokonała niezwykłego odkrycia na dnie Morza Karaibskiego. Pomogła im w tym mapa sporządzona przez… astronautę.

Gordon Cooper okrążył Ziemię dwadzieścia trzy razy w trakcie misji kosmicznej, w której brał udział w roku 1963. Owocem tej niezwykłej wyprawy było ustalenie tras radzieckich łodzi podwodnych i lokalizacji sowieckich wyrzutni rakietowych. Korzystając z wolnego czasu, którego w kosmosie miał aż nadto, Cooper sporządził także mapę przedstawiającą położenie znajdujących się na dnie mórz i oceanów wraków statków.

W trzynaście lat po śmierci astronauty grupa łowców skarbów pracujących dla kanału Discovery wykorzystała wykonany przez niego plan w trakcie podróży badawczej w rejon Karaibów. Efekty ekspedycji przerosły najśmielsze oczekiwania, na dnie morza odnaleziono bowiem kotwicę, pochodzącą najprawdopodobniej z roku 1500. Odkrywcy podejrzewają, że mogła ona być częścią wyposażenia jednego ze statków, na których Krzysztof Kolumb udał się w swoją trzecią wyprawę do Ameryki (1498-1500).

Prócz sensacyjnego znaleziska z morskiego dna wydobyto także pochodzącą ze schyłku XV wieku hiszpańską ceramikę i pewną ilość włóczni zgubionych w odmętach przez żołnierzy wchodzących w skład załogi podążającej do Nowego Świata armady.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.