Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co ma Hitler do brytyjskich wyborów?

Jednym z bohaterów brytyjskiej kampanii wyborczej niespodziewanie stał się Adolf Hitler.

fot.Bundesarchiv, Bild 183-S33882 / CC-BY-SA 3.0 Jednym z bohaterów brytyjskiej kampanii wyborczej niespodziewanie stał się Adolf Hitler.

8 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Biorące w nich udział ugrupowania prowadzą ostrą kampanię wyborczą, mobilizując swych zwolenników i przekonując wahających się za pomocą chwytliwych sloganów. W ferworze politycznej walki zdarzają się jednak wpadki. Jedną z nich i to potężną zaliczyła właśnie Partia Konserwatywna.

Walczące o głosy wyborców ugrupowanie obecnej premier Theresy May szermuje hasłem głoszącym, że Wielka Brytania jest „silna i stabilna”. Na pozór dewiza dobra jak każda inna, jest jednak pewien szkopuł-dociekliwi użytkownicy Internetu wytknęli bowiem torysom, że jest ono prawie dosłownym cytatem ze sztandarowego dzieła nazizmu czyli Mein Kampf. W owej napisanej w trakcie pobytu w więzieniu, gdzie odsiadywał karę za zorganizowanie nieudanego puczu monachijskiego, książce Adolf Hitler pisał bowiem o  stanie swej partii NSDAP w roku 1926: silniejsza i bardziej stabilna niż kiedykolwiek.

Przeciwnicy Partii Konserwatywnej bezlitośni wytykają jej wpadkę i nie zostawiają na niej suchej nitki. Jak napisał jeden z internautów: Jako, że „silna i stabilna” pochodzi z Mein Kampf, może powinniśmy oddawać nazistowski salut za każdym razem gdy słyszymy jak pani May wymawia to hasło. Zwolennicy Torysów bronią swego ugrupowania argumentując, że slogan ów nie musi koniecznie być oryginalnym dziełem Hitlera i mógł być przez niego zaczerpniętym z innych książek.

Jak widać duch kanclerza Trzeciej Rzeszy zdążył już niespodziewanie namieszać na szykujących się do wyborów Wyspach.

Źródła:

  1. Adam Smith, The new Tory ‚strong and stable’ slogan appeared in Hitler’s Mein Kampf, Metro. 
  2. Slogan wyborczy torysów zaczerpnięty z „Mein Kampf” Hitlera? Internauci wytykają Theresie May wpadkę,  Polish Express

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.