Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sprofanowano Mauzoleum Piłsudskiego w Wilnie

fot.fot. Marek Dziwior, CC BY-SA 3.0. 12 maja 1936 urnę z sercem Marszałka uroczyście złożono na cmentarzu w Rossie.

Po raz kolejny zdewastowano miejsce spoczynku serca Piłsudskiego na wileńskiej Rossie. Ty razem chuligani wykonali obraźliwe napisy przy użyciu zielonej farby w sprayu, a  wszystko to tuż przed świętem 3 Maja. Sprawa została zgłoszona na policję.

Napisów na Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego dokonano po litewsku i po angielsku. Głoszą one między innymi: Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy inni oraz Kiedy cię boli, czujesz, że żyjesz. Akt wandalizmu dokonany przez nieznanych sprawców oburzył nie tylko ambasadę RP w Wilnie, ale też zwykłych ludzi – napisy próbowali ścierać między innymi lokalni sprzedawcy zniczy.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy miejsce spoczynku serca Marszałka oraz zwłok jego matki jest niszczone. W roku 2012 pojawił się tam plakat z pogróżkami wobec Waldemara Tomaszewskiego – przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jeszcze wcześniej namalowano tam słupy Giedymina, które symbolizują niepodległą Litwę.

Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego wybudowano zgodnie z ostatnią wolą Naczelnika. Piłsudski spodziewał się, że główne uroczystości pogrzebowe odbędą się na Wawelu. Chciał jednak, by jego serce zostało pochowane w krypcie na wileńskiej Rossie wraz ze sprowadzonymi zwłokami jego matki, Marii. Kobieta była pochowana w Sugintach (także na Litwie), ale jej ciało ekshumowano i 13 maja 1936 roku wraz z sercem syna umieszczono właśnie na Rossie.

Źródła:

  1. l24.lt
  2. rossa.lt 
  3. tvp.info

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.