Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sprofanowano Mauzoleum Piłsudskiego w Wilnie

fot.fot. Marek Dziwior, CC BY-SA 3.0. 12 maja 1936 urnę z sercem Marszałka uroczyście złożono na cmentarzu w Rossie.

Po raz kolejny zdewastowano miejsce spoczynku serca Piłsudskiego na wileńskiej Rossie. Ty razem chuligani wykonali obraźliwe napisy przy użyciu zielonej farby w sprayu, a  wszystko to tuż przed świętem 3 Maja. Sprawa została zgłoszona na policję.

Napisów na Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego dokonano po litewsku i po angielsku. Głoszą one między innymi: Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy inni oraz Kiedy cię boli, czujesz, że żyjesz. Akt wandalizmu dokonany przez nieznanych sprawców oburzył nie tylko ambasadę RP w Wilnie, ale też zwykłych ludzi – napisy próbowali ścierać między innymi lokalni sprzedawcy zniczy.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy miejsce spoczynku serca Marszałka oraz zwłok jego matki jest niszczone. W roku 2012 pojawił się tam plakat z pogróżkami wobec Waldemara Tomaszewskiego – przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jeszcze wcześniej namalowano tam słupy Giedymina, które symbolizują niepodległą Litwę.

Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego wybudowano zgodnie z ostatnią wolą Naczelnika. Piłsudski spodziewał się, że główne uroczystości pogrzebowe odbędą się na Wawelu. Chciał jednak, by jego serce zostało pochowane w krypcie na wileńskiej Rossie wraz ze sprowadzonymi zwłokami jego matki, Marii. Kobieta była pochowana w Sugintach (także na Litwie), ale jej ciało ekshumowano i 13 maja 1936 roku wraz z sercem syna umieszczono właśnie na Rossie.

Źródła:

  1. l24.lt
  2. rossa.lt 
  3. tvp.info

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.