Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szczątki ofiar stalinizmu na Cmentarzu Bródnowskim

Naukowcy IPN odnaleźli szczątki kolejnych ofiar komunistycznych władz.

fot.domena publiczna. Naukowcy IPN odnaleźli szczątki kolejnych ofiar komunistycznych władz.

Podczas konferencji prasowej wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk podsumował prace Biura poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Prace na terenie warszawskiej nekropolii prowadzone były od 2015 roku i dotyczyły kwatery 45N, gdzie komuniści grzebali między innymi straconych w więzieniu „Toledo”. Odnaleziono szczątki 24 osób.

Wykonane badania znacznie różniły się od prac tego typu w innych miejscach (jak choćby na Łączce na Wojskowych Powązkach). Wynika to z faktu, że ciała ofiar na Cmentarzu Bródnowskim pochowano zaledwie 40 do 60 centymetrów pod powierzchnią . Ponadto szczątki znajdowały się w pojedynczych mogiłach. Dla porównania na powązkowskiej Łączce ofiary chowane były w zbiorowych, głębokich na ponad dwa metry mogiłach. Ponadto dla zatuszowanie tych zbrodni, na terenie kwatery 45N ułożono warstwę kamieni i gruzu, co stanowiło dodatkową trudność dla badaczy.

Ekshumowane szczątki posiadają ślady egzekucji tzw. metodą katyńską – czaszki mają ślady po kulach. Część z ofiar miała na sobie mundury. To wskazuje na to, że część zabitych stanowili żołnierze a nie więźniowie. W mogiłach odnaleziono także rzeczy osobiste ofiar –udało się ustalić tożsamość jednej z pochowanych w tym miejscu osób. Była to własność Bohdana Stanisława Olszewskiego, żołnierza narodowych sił zbrojnych, o czym świadczy pozostawiony na przedmiocie napis.

To nie koniec prac na bródnowskiej nekropolii. Naukowcy z IPN chcą powrócić na teren cmentarza. Uważają, że szczątki ofiar mogą znajdować się między innymi pod stojącymi tam pomnikami. Termin rozpoczęcia tych prac nie jest jeszcze znany.

W bieżącym roku IPN poszukuje ofiar komunizmu na cmentarzu na Służewie oraz na terenie funkcjonującego do niedawna przy ul. Rakowieckiej więzienia.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

  1. Prawda historyczna Odpowiedz

    Kiedy IPN zacznie odtajniać dokumenty ludzi którzy zginęli z rąk przekletych a było ich kilkadziesiąt tysięcy w tym kobiety i dzieci

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.