Szukali XX-wiecznych militariów. Znaleźli cenny zabytek sprzed trzech tysiącleci!
Siekierka z epoki brązu czekała na szczęśliwego znalazcę w małym potoczku dopływającym do Sanu. Wciąż nie wiemy, czy ktoś ją zgubił, czy ukrył w tym miejscu. Pewne jest jednak, że dostarczy nam wielu informacji o życiu ludzi w tamtym czasie.
Anonimowy odkrywca natknął się na prehistoryczną siekierkę w podsanockim Postołowie. Znalezisko przekazał Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznemu „Galicja”, zrzeszającemu pasjonatów historii poszukujących głównie militariów z czasów obu wojen światowych. Za ich sprawą zabytek dostał się w ręce specjalisty Piotra Kotowicza, archeologa z sanockiego Muzeum Historycznego.
Siekierka, datowana na około 1000 rok p.n.e., jest zdobiona, ma także tulejkę czyli otwór na trzonek i uszko, do którego przywiązywano sznurek, by nie zgubić narzędzia.To jeden z nielicznych zabytków z epoki brązu, znalezionych na południe od Sanoka. Stanowi kolejny dowód na prężny rozwój osadnictwa, wiązany zapewne z wydobyciem soli w pobliskich Górach Słonnych. Siekierka poddana zostanie jeszcze szczegółowym badaniom i – kiedy znajdą się fundusze na ten cel – specjalistycznej konserwacji w Krakowie.
To kolejne znalezisko w okolicy Sanoka po tym, jak 3 lata temu archeolog-amator odnalazł datowany również na około 1000 lat p.n.e. skarb składający się m.in. z bransolet, naszyjników i pierścieni. Także w 2014 roku odnaleziono w samym mieście ślady pochówków wampirycznych z ery nowożytnej.
Źródła informacji:
- Ewa Gorczyca, Odkrycie w Postołowie. Siekierka z epoki brązu leżała w potoku, Nowiny24 Sanok.
- Ewa Gorczyca, Archeolog-amator znalazł pod Sanokiem skarb sprzed 3 tysięcy lat, Nowiny24 Sanok.
- Dorota Mękarska, Niech wampir z grobu nie wstanie. Makabryczne pochówki w Sanoku, Nowiny24 Sanok.
- Strona Muzeum Historycznego w Sanoku.
To nie żadna siekierka, tylko toporek bojowy propagandowego plemienia Lędzian. Wenedów, starożytnych Polaków. Widać po kształcie do czego służył. Można nim było rzucać we wroga, jak i walczyć wręcz.