Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Chocimiem (9–11 listopada 1673)

Bitwa pod Chocimiem (9–11 listopada 1673)  bitwa stoczona między wojskami Rzeczypospolitej i Turcji w ramach wojny polsko-tureckiej z lat 1672–1676.

Uchylenie się Rzeczypospolitej od ratyfikacji traktatu buczackiego, pozbawiającego Rzeczpospolitą Kamieńca Podolskiego, przedłużyło wojnę z Turcją. Hetman wielki koronny Jan Sobieski na czele 52-tysięcznych wojsk, w połowie piechoty, w połowie jazdy, podążył pod Chocim (Chotin), w którym zamknęła się licząca ok. 30 tys. ludzi armia turecka pod wodzą bejlerbeja sylistryjskiego Husejna-baszy. Sobieski, widząc, że Turcy nie zamierzają stoczyć bitwy przed obozem, uszykował swoje wojsko do szturmu. Jednocześnie polska artyleria przez całą noc z 10 na 11 listopada prowadziła ogień, zmuszając Turków do ciągłej gotowości.

Bitwa pod Chocimiem 1673 (ryc. Daniel Malak/TwojaHistoria.pl).

Bitwa pod Chocimiem 1673 (ryc. Daniel Malak/TwojaHistoria.pl).

Rankiem 11 listopada polska piechota natarła na przerzedzone skutkiem zimna szeregi tureckie. Okopy zostały szybko zdobyte, co umożliwiło przygotowanie przejścia dla jazdy. Mimo tureckich kontrataków, szarża husarii Stanisława Jana Jabłonowskiego, a także uderzenie z lewego skrzydła jazdy hetmanów litewskich: wielkiego, Michała Kazimierza Paca i polnego, Michała Radziwiłła, przesądziły o losie bitwy. Obóz został zdobyty, a klęski Turków dopełniło załamanie się mostu na Dniestrze i odcięcie drogi ucieczki. W ręce polskie wpadł cały obóz turecki z bogatą zdobyczą.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Dowiedz się więcej o bitwie pod Chocimiem:

Husarz na obrazie Józefa Brandta

Nowożytność | 19.11.2017 | Autor:

Najważniejsze fakty o husarii. Co każdy powinien wiedzieć o słynnej polskiej jeździe?

Czy husaria powstała w Polsce? Czy husarze zawsze zwyciężali? Jak uskrzydleni jeźdźcy radzili sobie w starciu z wojskami kozackimi a jak z Turkami? Jakie bitwy przyniosły husarii największą sławę? I kiedy zdecydowano o rozwiązaniu legendarnej formacji? 

Artykuły poświęcone bitwie pod Chocimiem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Bitwa pod Warną pędzla Stanisława Chlebowskiego.

artykuł | 07.05.2017 | Autor:

Nasi górą. Pięć bitew, w których spuściliśmy łomot Turkom

Polacy z pełną powagą traktowali rolę obrońców przedmurza chrześcijaństwa. Zamiast wspominać Warnę i inne porażki, warto powiedzieć o triumfalnych potyczkach. Bo nasi przodkowie przynajmniej pięciokrotnie pokazali, że „Pohańca” można pobić. I to tak, by mu aż w pięty poszło.

Najważniejsze bitwy za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego: