Obrona Moskwy, obrona Kremla, Moskwa (styczeń 1610 – listopad 1612) – W czasie wojny polsko-moskiewskiej, na mocy układu z bojarami hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski wkroczył do Moskwy i obsadził Kreml załogą polską. Królewicz Władysław został uznany za cara. W marcu wybuchło powstanie i na Moskwę ruszyły znaczne siły pod wodzą Prokopa Lapunowa, złożone ze szlachty, mieszczan, Kozaków i chłopów.
Siłom tym nie udało się zdobyć Moskwy i dopiero pospolite ruszenie pod wodzą Dymitra Pożarskiego opanowało miasto. Po odparciu odsieczy, z którą wyruszył na pomoc 3-tysięcznej załodze Kremla hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz, Pożarski głodem zmusił ją do kapitulacji.
Autor hasła:
Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Walki z Moskwą za panowania Zygmunta III Wazy:
-
Bitwa pod Dobryniczami (31 stycznia 1605)
-
Oblężenie Smoleńska (wrzesień 1609 – czerwiec 1611)
-
Oblężenie Carowego Zajmiszcza (czerwiec-lipiec 1610)
-
Bitwa pod Kłuszynem (4 lipca 1610)
-
Oblężenie Briańska (kwiecień-sierpień 1615)
-
Bitwa pod Rohatynem (17 maja 1615)