Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Żurawnem (24 września 1676)

Jan III Sobieski

fot.Daniel Schultz/domena publiczna Jan III Sobieski

Bitwa pod Żurawnem lub Żórawnem (24 września 1676) – bitwa stoczona między wojskami Rzeczypospolitej i Turcji w ramach wojny polsko-tureckiej z lat 1672–1676.

W czasie wojny polsko-tureckiej pasza Damaszku Ibrahim Szejtan na czele 30 tys. wojska wkroczył do Rzeczypospolitej. Król Jan III Sobieski z armią liczącą ok. 20 tys. ludzi zamknął się w warownym obozie pod Żurawnem. W połowie września Szejtan dotarł pod Żurawno i rozpoczął szturm obozu. Sobieski skutecznie odpierał ataki, zadając Turkom duże straty i biorąc znaczną liczbę jeńców.

Po tej pierwszej porażce wojska Szejtana zaprzestały szturmów i ograniczyły się do blokowania i ostrzeliwania obozu. Nie widząc możliwości zdobycia obozu, Turcy rozpoczęli pertraktacje, zakończone podpisaniem traktatu pokojowego („pokój w Żurawnie”).

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Artykuły poświęcone bitwie pod Żurawnem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Bitwa pod Warną pędzla Stanisława Chlebowskiego.

artykuł | 07.05.2017 | Autor:

Nasi górą. Pięć bitew, w których spuściliśmy łomot Turkom

Polacy z pełną powagą traktowali rolę obrońców przedmurza chrześcijaństwa. Zamiast wspominać Warnę i inne porażki, warto powiedzieć o triumfalnych potyczkach. Bo nasi przodkowie przynajmniej pięciokrotnie pokazali, że „Pohańca” można pobić. I to tak, by mu aż w pięty poszło.

Bitwy za panowania Jana III Sobieskiego: