Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Wolą Cyrusową (4 września 1863)

Maksymilian Gierymski, Powstaniec z 1863 roku.

fot.Maksymilian Gierymski/ domena publiczna Maksymilian Gierymski, Powstaniec z 1863 roku.

Bitwa pod Wolą Cyrusową, Wola Cyrusowa (4 września 1863) –  bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.

Połączone partie majora Roberta Skowrońskiego, kapitana Stanisława Szumlańskiego i jazdy Konstantego Sokołowskiego, liczące ok. 700 ludzi, starły się z 4 rotami piechoty, 2 szwadronami huzarów i sotnią kozaków, wspartymi 2 działami. Bój toczony w niekorzystnej pozycji, na skraju lasu w pobliżu Brzezin w powiecie rawskim miał względnie pomyślny przebieg za sprawą udanej szarży jazdy na rosyjskie armaty i mężnej postawy kosynierów.

Wieczorem na wieść o nadciągających posiłkach powstańcy cofnęli się w porządku do Domaniewic. Straty polskie wyniosły 28 zabitych, w tym 4 oficerów, i 50 rannych.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy we wrześniu 1863 roku: