Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Piątkiem (2 lutego 1593)

Konstanty książę Ostrogski

fot.domena publiczna Konstanty książę Ostrogski

Bitwa pod Piątkiem (2 lutego 1593) – W czasie buntu Kozaków na Ukrainie pod wodzą atamana Krzysztofa Kosińskiego jego oddziały stanęły pod Piątkiem w pobliżu Cudnowa. Przeciw zbuntowanym Kozakom wyruszył wojewoda kijowski ks. Konstanty Ostrogski na czele wojsk prywatnych i pospolitego ruszenia szlachty województw kijowskiego, wołyńskiego i bracławskiego. Początkowo w starciu górę wzięli Kozacy, jednak silne uderzenie jazdy, prowadzone przez samego ks. Ostrogskiego, złamało ich szyki i zmusiło do ucieczki.

W rzezi, która nastąpiła po rozbiciu wojsk kozackich, zginęło ok. 2–3 tys. ludzi. W ręce zwycięzców dostało się 26 armat, chorągwie oraz broń i amunicja. Straty szlachty były bardzo niewielkie. Ataman Kosiński zbiegł.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Najważniejsze bitwy z Kozakami: