Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Maksymcem i Zielonką (1–6 lutego 1915)

Kolejka do Zielonej (1915)

fot.S. Janowski/domena publiczna Kolejka do Zielonej (1915)

Bitwa pod Maksymcem i Zielonką (1–6 lutego 1915) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej.

Po odparciu przez II Brygadę Legionów Polskich kolejnego ataku Rosjan i utrzymaniu pozycji na północnych stokach Karpat grupa ppłk. Józefa Hallera została wycofana z frontu. W trakcie odwrotu na tyły doszło do nieoczekiwanego starcia ze znacznymi siłami rosyjskimi. Toczyło się ono w skrajnie trudnych warunkach (–24°C, skutkiem siarczystego mrozu 2/3 karabinów było niesprawnych, ciężki, górzysty teren), początkowo w dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej, przenosząc się następnie w sąsiednią dolinę Bystrzycy Sołotwiańskiej.

W 6-dniowym boju legioniści zdołali opanować ważne strategicznie miejscowości: Maksymiec i Zielonkę, czyniąc tym samym wyłom w nieprzyjacielskiej linii obronnej.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

I wojna światowa. Bitwy Legionów Polskich w pierwszej połowie 1915 roku: