Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Konarami (16-21 maja 1915)

Pod Konarami

fot.T. Langer/domena publiczna Pod Konarami

Bitwa pod Konarami (16-21 maja 1915) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej.

Dowodzona przez Józefa Piłsudskiego I Brygada Legionów Polskich stoczyła tygodniowy bój z oddziałami wycofującej się armii rosyjskiej, które w rejonie wsi leżącej nad rzeką Koprzywianką (powiat sandomierski) zajęły pozycje obronne, a następnie przeszły do kontrnatarcia. Legioniści wytrwali na pozycjach, ponosząc znaczne straty w obu fazach – zaczepnej i obronnej  – walk (39 oficerów i 655 szeregowych zabitych, rannych i chorych).

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

I wojna światowa. Bitwy Legionów Polskich w pierwszej połowie 1915 roku: