bitwa pod Limanową, bitwa na przełęczy Chyszówki (24 listopada 1914) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej.
II i III baon I Brygady Legionów Polskich, rozpoczynając zimową kampanię na Podhalu, stoczyły bój w powiecie limanowskim z oddziałami dywizji gen. Władimira Dragomirowa. Dzięki nocnemu marszowi w trudnym górzystym terenie legionistom udało się zaskoczyć i wziąć do niewoli niemal cały szwadron rosyjskiej kawalerii.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
I wojna światowa. Bitwy Legionów Polskich w październiku i listopadzie 1914 roku:
-
Bitwa pod Pasieczną (8–9 listopada 1914)
-
Bitwa pod Krzywopłotami (16–19 listopada 1914)
-
Bitwa pod Limanową (24 listopada 1914)
-
Bitwa pod Marcinkowicami (6 grudnia 1914)
-
Bitwa pod Pisarzową (6–7 grudnia 1914)
-
Bitwa pod Ökörmezö (12 grudnia 1914 – 10 stycznia 1915)
-
Bitwa pod Łowczówkiem (22–25 grudnia 1914)