Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kolanem (18 listopada 1863)

Żołnierz Gwardyjskiego Pułku Ułanów.

fot.domena publiczna Żołnierz Gwardyjskiego Pułku Ułanów.

Bitwa pod Kolanem, Kolano (18 listopada 1863) – bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.

Liczący 150 jazdy oddział podpułkownika Walerego Wróblewskiego został zaatakowany w Kolanie (11 km na północny wschód od Parczewa, powiat Radzyń Podlaski) przez kolumnę rosyjską złożoną z 4 rot piechoty, szwadron ułanów, sotnię kozaków i 2 armaty. Wycofujący się powstańcy naprowadzili Rosjan na stojącą w lesie piechotę Karola Krysińskiego, która przyjęła ich ogniem. Rosjanie rzucili się do ucieczki, tracąc ok. 160 zabitych i rannych. Polski pościg ustał dopiero na wieść o posiłkach, ciągnących od Parczewa w 2 kolumnach. Ich marsz powstrzymywała skutecznie aż do zmroku kawaleria Wróblewskiego, tak że ostrzał artyleryjski spadł na opustoszały już las.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w październiku i listopadzie 1863 roku: