Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kokenhausen (23 czerwca 1601)

Wielki litewski Krzysztof Radziwiłł Piorun

fot.Marcello Bacciarelli/domena publiczna Wielki litewski Krzysztof Radziwiłł Piorun

Bitwa pod Kokenhausen, bitwa pod Koknese (23 czerwca 1601) – W czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty, w ostatnich dniach maja hetman wielki litewski Krzysztof Radziwiłł zgromadził pod Kokenhausen ok. 2 tys. żołnierzy, w tym oddział hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, i przystąpił do oblężenia garnizonu szwedzkiego. Jazda polska stanęła w obwarowanych obozach, skutecznie odcinając miasto od odsieczy z zewnątrz. Szwedzki wódz gen. Carl Gyllenhjelm ruszył w stronę miasta w szyku bojowym, którego centrum stanowiło 900 piechoty z 17 działami, a skrzydła 4 tys. jazdy.

Radziwiłł (dysponując 1600 jazdy, 400 piechoty i 9 działami) skupił połowę wojska na prawym skrzydle, lewemu wyznaczył rolę wiążącą. Jazda prawego skrzydła, dowodzonego przez Chodkiewicza i podczaszego litewskiego Janusza Radziwiłła, rozbiła szwedzką konnicę, która pierzchła z pola walki. Szwedzi stracili ok. 2 tys. ludzi. Przegrana bitwa zmusiła załogę miasta do kapitulacji.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Wojna polsko-szwedzka o Inflanty (1600-1611). Najważniejsze bitwy: