Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Białym Kamieniem (25 września 1604)

Hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz

fot.Polkowski/domena publiczna Hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz

Bitwa pod Białym Kamieniem, bitwa pod Paide (25 września 1604) – W czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty, 11 września 1604 Karol ks. sudermański wysłał do Estonii silną armię 6 tys. żołnierzy pod dowództwem Arvida Stalarma z zadaniem opanowania Białego Kamienia. Pierwsze szturmy nie powiodły się, a na dalsze działania Szwedom nie starczyło czasu, gdyż na wieść o ataku hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz, na czele 2,3 tys. ludzi, wyruszył miastu z odsieczą.

Do bitwy doszło 25 września. Przeważające siły szwedzkie zostały całkowicie rozbite. O wygranej wojsk litewskich zadecydował atak husarii, który zepchnął Szwedów w bagna. Stracili oni ok. 2 tys. ludzi, 21 chorągwi, 6 dział i cały sprzęt wojenny. Straty wojsk litewsko-polskich wynosiły 81 zabitych i 100 rannych.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Wojna polsko-szwedzka o Inflanty (1600-1611). Najważniejsze bitwy: