Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kiesią (7 stycznia 1601)

"Szarża husarii", obraz Stanisława Batowskiego Kaczora

fot.domena publiczna „Szarża husarii”, obraz Stanisława Batowskiego Kaczora

Bitwa pod Kiesią, bitwa pod Wenden (7 stycznia 1601) – W czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty wojska Karola ks. sudermańskiego zaskoczyły pod miejscowością Kieś partię wojsk litewskich dowodzonych przez płk. Macieja Dembińskiego. Mimo początkowego chaosu Dembiński szybko zdołał sformować wojska i przejść do kontrnatarcia.

Gwałtowna szarża jazdy litewskiej zmusiła Szwedów do ucieczki przez zamarznięte o tej porze roku jezioro. Pod ciężarem jazdy cienki lód załamał się i pochłonął setki ofiar. Na placu boju pozostała teraz jedynie piechota, którą wycięto w pień. W bitwie uczestniczyło ok. 4 tys. Szwedów i 700 Polaków. Straty obu stron były niewspółmierne, po stronie polskiej było 10 zabitych i 60 rannych, natomiast Szwedzi stracili 2–3 tys. ludzi, 11 chorągwi i wszystkie działa.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Wojna polsko-szwedzka o Inflanty (1600-1611). Najważniejsze bitwy: