Bitwa pod Kałuszynem (17 lutego 1831) – Podczas wojny polsko-rosyjskiej, w jaką ostatecznie przekształciło się powstanie listopadowe, miasteczko Kałuszyn (powiat mińskomazowiecki) stało się trzykrotnie terenem walki.
17 lutego oddziały dywizji generała Franciszka Żymirskiego zajęły pozycję obronną na trasie marszu ku Warszawie rosyjskiego I korpusu generała Karola Tolla i przez pół dnia stawiały skuteczny opór. Dobrze pod względem taktycznym rozwiązany bój stał się dla Polaków punktem wyjścia do przyjęcia bitwy pod Wawrem.
Do pozostałych starć pod Kałuszynem doszło 2 kwietnia i 14 kwietnia.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Nasze publikacje o powstaniu listopadowym:
XIX wiek | 31.03.2018 | Autor:
Czy powstanie listopadowe miało szanse powodzenia? Czy Polacy mogli wygrać?
Po bitwie pod Ostrołęką Polacy nie byli w stanie odzyskać początkowej przewagi. Kolejni dowódcy powstania walczyli z coraz mniejszym przekonaniem. Czy można było wygrać zryw, w którego zwycięstwo od początku prawie nikt nie wierzył, a upadek cała Europa…
XIX wiek | 25.03.2018 | Autor:
Dlaczego wybuchło powstanie listopadowe?
Nieprzygotowane kadry. Podzielone elity. Ogromna przewaga wojsk rosyjskich. Dlaczego zdecydowano się na rozpoczęcie zrywu i jakie były pierwsze posunięcia walczących Polaków?
XIX wiek | 24.12.2017 | Autor:
Tylko raz zdarzyło się, że poseł na polski sejm wykrzyknął na sali obrad: „Wyrzeknijmy więc wszyscy: Nie ma Mikołaja!”
Poseł spodziewał się gromkiej reakcji. Ale inni deputowani wciąż w Mikołaja szczerze wierzyli. Stawiającym opór opozycjonistom trzeba było zagrozić śmiercią, by raczyli zmienić zdanie.
XIX wiek | 22.11.2017 | Autor:
Piotr Wysocki. Kim był człowiek, który wywołał powstanie listopadowe?
Ochotnik do wojska, instruktor musztry, buntownik. Chciał doprowadzić do nowej bitwy pod Termopilami. I dokładnie to uczynił.
Materiały poświęcone powstaniu listopadowemu z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 29.05.2023 | Autor:
„Pójdziem na Moskala […], ale wprzód szlachtę wyrąbiemy”. Jak do polskich powstań narodowych podchodzili chłopi?
Bez poparcia chłopów nie było co wszczynać narodowych zrywów. Jak przywódcy powstania listopadowego i styczniowego przekonywali ich do walki o niepodległość?
artykuł | 21.04.2018 | Autor:
Czy polskie powstania narodowe miały jakikolwiek sens?
O powstaniach listopadowym i styczniowym wciąż mówimy z nabożnym respektem. Nie powiodły się, ale przecież nasi przodkowie gotowi byli złożyć ofiarę krwi w nierównym boju. Czy wolno nam ich krytykować? Historyk Marek Rezler nie boi się odpowiadać twierdząco. I nie przebiera w słowach.
Pierwsze bitwy powstania listopadowego. Luty 1831 roku:
-
Bitwa pod Stoczkiem (14 lutego 1831)
-
Bitwa pod Dobrem (17 lutego 1831)
-
Bitwa pod Kałuszynem (17 lutego 1831)
-
Bitwa pod Nową Wsią (19 lutego 1831)
-
Bitwa pod Wawrem (20 lutego 1831)
-
Bitwa pod Białołęką (24–25 lutego 1831)
-
Bitwa pod Grochowem (25 lutego 1831)