Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Piotr Wysocki. Kim był człowiek, który wywołał powstanie listopadowe?

Piotr Wysocki (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Piotr Wysocki (fot. domena publiczna).

Ochotnik do wojska, instruktor musztry, buntownik. Chciał doprowadzić do nowej bitwy pod Termopilami. I dokładnie to uczynił.

„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”. To słowa Piotra Wysockiego wypowiedziane w Szkole Podchorążych 29 listopada 1830 roku jako hasło do wybuchu powstania listopadowego.

Dokładnie brzmiały one: „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi nasze niech będą Termopilami dla wrogów!” Słuchacze podnieśli głośne okrzyki: „Do broni! Do broni!”

W ten sposób rozpoczęło się powstanie przeciwko carowi Mikołajowi I. W listopadowy wieczór było jeszcze dwóch odpowiedzialnych za akcję wojskową oficerów, ale postać Wysockiego i próba opanowania Belwederu przeszły do narodowej tradycji niepodległościowej jako symbol.

Ochotnik do wojska

Piotr Wysocki urodził się 10 września 1797 roku w Winiarach koło Warki. Uczył się w szkole pijarów w Warszawie. Po skończeniu szkoły wrócił w rodzinne strony, gdzie pomagał matce w prowadzeniu gospodarstwa. W 1818 roku wstąpił na ochotnika do Wojska Polskiego i został kadetem pułku grenadierów gwardii.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.