Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

5 września. W 1972 roku w Monachium palestyńscy terroryści porwali i zabili jedenastu izraelskich sportowców

Najważniejsze rocznice

W uroczystościach żałobnych po zamachu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

fot.Israel - Government Press Office/CC BY-SA 3.0 W uroczystościach żałobnych po zamachu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

5 września 1972 roku rozpoczęła się masakra w Monachium. Palestyńscy terroryści porwali i zabili jedenastu członków izraelskiej drużyny olimpijskiej.

Do ataku doszło na początku drugiego tygodnia odbywających się w Monachium mistrzostw olimpijskich. Członkowie palestyńskiej organizacji „Czarny Wrzesień” o świcie wdarli się do słabo strzeżonego i położonego na uboczu budynku, w którym stacjonowali izraelscy zawodnicy i trenerzy. Dwóch sportowców zginęło w trakcie walki z napastnikami. Dziewięciu zostało porwanych.

Palestyńczycy w zamian za uwolnienie zakładników zażądali wypuszczenia 234 przetrzymywanych w Izraelu więźniów. Domagali się także przebywających w niemieckich zakładach karnych przywódców Frakcji Czerwonej Armii, Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof.

Izrael zdecydowanie odrzucił wszelkie projekty negocjacji z terrorystami. Niemieckie władze oferowały między innymi wysoki okup, ale bezskutecznie. W związku z tym przystąpiono do operacji odbijania zakładników. Najprawdopodobniej odrzucono propozycję pomocy ze strony izraelskiej jednostki specjalnej. Akcję przeprowadziły siły RFN. Odbyła się ona na lotnisku Fürstenfeldbruck, skąd porywacze zamierzali wraz z zakładnikami udać się do Kairu.

W trakcie strzelaniny, która się wywiązała późnym wieczorem 5 września, a zakończyła niedługo po północy, zginęli wszyscy porwani sportowcy. Zabito również pięciu z ośmiu terrorystów uczestniczących w ataku. Trzech pozostałych schwytano.

W pierwszych godzinach po porwaniu izraelskich zawodników igrzyska przebiegały według planu. Szybko zostały jednak po raz pierwszy w historii zawieszone. 6 września zorganizowano na Stadionie Olimpijskim uroczystości żałobne.

W odpowiedzi na atak w Monachium rząd Izraela podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji odwetowych. W ramach akcji „Wiosna Młodości” i „Gniew Boży” przeprowadzono szereg nalotów lotniczych na cele w krajach arabskich. Zorganizowano również zamachy na osoby podejrzane o uczestnictwo w przygotowaniu masakry.