Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

29 września. W 1669 roku Michał Korybut Wiśniowiecki został koronowany na króla Polski

Najważniejsze rocznice

Koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego odbyła się w Krakowie.

fot.domena publiczna Koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego odbyła się w Krakowie.

29 września 1669 roku Michał Korybut Wiśniowiecki został koronowany na króla Polski. Władzę objął po abdykacji Jana Kazimierza Wazy.

Wiśniowiecki, syn sławnego księcia Jaremy, został wybrany na króla Polski w czerwcu 1669 roku. Jego kandydaturę wysunął biskup chełmiński Andrzej Olszowski. Wykorzystał niezadowolenie szlachty z rządów obcych dynastii i zaproponował rządy „Piasta”. Rodzimy kandydat pokonał czterech innych pretendentów do polskiego tronu, w tym francuskiego księcia Kondeusza, któremu poparcia udzielał między innymi Jan Sobieski.

Koronacja odbyła się w katedrze wawelskiej. Ceremonię poprowadził prymas Mikołaj Prażmowski. Zarówno on, jak i pełniący wówczas służbę marszałkowską Sobieski należeli do tak zwanych „malkontentów”, czyli opozycji wobec nowego króla. Po uroczystości na zamku królewskim odbył się uroczysty bankiet, w którym oprócz grona senatorów wzięli udział także legat papieski i poseł cesarski.

Niemal od razu nowy monarcha musiał zmierzyć się z dużym oporem przeciwko swojej władzy. Opozycja od momentu elekcji planowała jego obalenie i wyniesienie na tron jednego z jego kontrkandydatów. W listopadzie 1669 roku doszło nawet do zerwania sejmu koronacyjnego.