Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

28 października. W 1962 roku zakończył się kryzys kubański

Najważniejsze rocznice

Kryzys udało się zażegnać między innymi dzięki opanowaniu prezydenta Johna Kennedy'ego. Na zdjęciu z sekretarzem obrony USA, Robertem McNamarą.

fot.Cecil Stoughton/domena publiczna Kryzys udało się zażegnać między innymi dzięki opanowaniu prezydenta Johna Kennedy’ego. Na zdjęciu z sekretarzem obrony USA, Robertem McNamarą.

28 października 1962 roku zakończył się kryzys kubański. Po 13 dniach udało się pokojowo rozwiązać konflikt między USA i ZSRR, wywołany wykryciem na Kubie rozmieszczonych tam przez Moskwę pocisków balistycznych średniego zasięgu.

Decyzja o wysłaniu radzieckich rakiet na Kubę zapadła najprawdopodobniej już latem 1962 roku, podczas wizyty Raula Castro w Moskwie. Chruszczow zdecydował się na ten ruch, zachęcony fiaskiem Amerykanów w Zatoce Świń rok wcześniej. Do października 1963 roku na rządzoną przez Fidela Castro wyspę dotarło prawie 200 wyrzutni rakiet różnego typu, a także bombowce i myśliwce odrzutowe.

Wywiad amerykański szybko zorientował się w sytuacji. 16 października prezydent John Kennedy podjął decyzję o morskiej blokadzie Kuby, chcąc zapobiec dalszemu wzmacnianiu arsenału Castro. W przemówieniu z 24 października zapowiedział, że każdy statek, wiozący sprzęt wojskowy na wyspę, zostanie zawrócony lub nawet wzięty w areszt. Blokada rozpoczęła się następnego dnia o godzinie 14.

Zarówno USA, jak i ZSRR ogłosiły stan najwyższej gotowości. Wojna wisiała na włosku. Ostatecznie, po wymianie depesz między Białym Domem a Kremlem, udało się zażegnać kryzys. ZSRR wycofała rakiety z Kuby w zamian za gwarancję USA, że nie zaatakują wyspy.