Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto właśnie sto „pucharów pijanych gigantów”, czyli skalnych słojów, w których grzebano trupy. Archeolodzy nie umieją wyjaśnić ich zagadki

Tajemnicza kamienna urna w Laosie (fot. Oliver Spalt, lic. CC BY-SA 2.5)

fot.Oliver Spalt, lic. CC BY-SA 2.5 Tajemnicza kamienna urna w Laosie (fot. Oliver Spalt, lic. CC BY-SA 2.5)

Badacze od lat zastanawiają się, do czego służyły znalezione w Laosie ogromne urny lub amfory. Zagadkę pogłębiło właśnie odkrycie kolejnych 137 kamiennych dzbanów. Czy – jak głosi miejscowa legenda – w rzeczywistości są to puchary gigantów, którymi opijali wielkie zwycięstwo?

Azja południowo-wschodnia pełna jest niezwykłych zagadek. Jedną z nich są tajemnicze laotańskie urny (uznawane przez niektórych za amfory). Ich powstanie datowane jest na okres od VI w. p.n.e. do IX w.n.e. Archeolodzy, mimo kilkudziesięciu lat badań, nie są w stanie z całą pewnością ustalić, jakie było ich przeznaczenie. Część specjalistów uważa, że służyły one do przechowywania żywności i wody, inni są zdania, że chowano w nich zmarłych. Tymczasem miejscowa ludność ma na ich temat własną teorię. Laotańczycy wierzą, że płaskowyż, na którym znaleziono urny, zamieszkiwała niegdyś rasa olbrzymów. Po zwycięstwie nad swymi wrogami giganci używali ich jako pucharów do opijania wygranej.

Trumny, czy naczynia?

Największe stanowisko archeologiczne z urnami znajduje się w pobliżu miasta Phonsavan. Niestety badanie ich jest bardzo utrudnione. W okolicy pozostało wiele niewybuchów z czasów wojny w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w związku z czym większości stanowisk w ogóle nie można zwiedzać. Mimo wszystko prace rozpoznawcze i badawcze w tym regionie cały czas trwają. Grupa archeologów z Australii pod kierunkiem Nicholasa Skopala i Dougalda O’Reilly’a odkryła niedawno kilkanaście kolejnych lokalizacji w górskim lesie. Jak komentuje Skopal, są to zupełnie nowe miejsca, które dotychczas odwiedzali najwyżej łowcy tygrysów. Dodał jeszcze:

Teraz, gdy odkryliśmy je ponownie, mamy nadzieję na budowę jasnego obrazu tej kultury i tego, jak jej przedstawiciele traktowali ciała swoich zmarłych.

Co warto podkreślić, nie ma dowodów na to, że w czasie, gdy urny powstawały, region ten był w ogóle zamieszkany. Archeolodzy mają jednak na temat powodów ich stworzenia interesującą nową teorię. Być może ich zadaniem było gromadzenie wody z opadów monsunowych, z której później mogły korzystać poruszające się w tym regionie karawany.

Źródła informacji:

  1. 137 More Giant Artifacts Found in Deep Forest Around the Plain of Jars, ancient-origins.net [dostęp 20.05.2019].
  2. ANCIENT MYSTERY: Two-ton, 1,000 year-old ‘jars of the dead’ baffle archaeologists, express.co.uk [dostęp 20.05.2019].
  3. More Mysterious ‚Jars of The Dead’ Have Been Discovered in Laos, sciencealert.com [dostęp 20.05.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.