Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Profesor Karol Modzelewski nie żyje. Miał 81 lat

Karol Modzelewski w 2017 roku (fot. Tomasz Leśniowski, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Leśniowski, lic. CC BY-SA 4.0 Karol Modzelewski w 2017 roku (fot. Tomasz Leśniowski, lic. CC BY-SA 4.0)

28 kwietnia w Warszawie odszedł profesor Karol Modzelewski, historyk mediewista, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy średniowiecza. W czasach Polski Ludowej był wręcz symbolem wroga socjalistycznego ustroju – więziono go łącznie przez 8,5 roku.

Karol Modzelewski przyszedł na świat w Moskwie jako Cyryl Budniewicz, w szczytowym momencie szalejącej fali terroru NKWD. Gdy jego ojciec został osadzony w łagrze, jego matka związała się z polskim działaczem komunistycznym, Zygmuntem Modzelewskim. W 1945 roku wyjechała z nim do Polski, gdzie Cyrylowi zmieniono imię na Karol; przyjął też nazwisko ojczyma. Dopiero nad Wisłą zaczął się uczyć języka polskiego. Jego przybrany ojciec od 1947 roku kierował MSZ PRL. Zmarł w 1954 roku.

W tym samym roku Karol Modzelewski zdał maturę, po czym rozpoczął studia historyczne m. in. pod kierunkiem Aleksandra Gieysztora. W 1957 roku wstąpił do PZPR, z której w 1964 roku został wyrzucony wraz z Jackiem Kuroniem. Razem napisali list otwarty, krytykujący odejście partii od zasad socjalizmu i jej nadmierną biurokratyzację. Modzelewski został za to wyrzucony ze studiów doktoranckich, zwolniony z pracy i skazany na karę więzienia. Drugi raz trafił za kratki za udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku.

W 1974 roku udało mu się uzyskać stopień doktora za pracę dotyczącą Polski piastowskiej, a później habilitował się badając wczesnośredniowieczną Italię. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”, w którym sprawował funkcję rzecznika. To on był pomysłodawcą nazwy „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go, a we wrześniu 1982 aresztowano za „próbę obalenia ustroju”. W 1989 roku na nowo zajął się pracą naukową, angażując się w IH PAN. Otrzymał tytuł profesora. Jednocześnie w latach dziewięćdziesiątych podjął też działalność polityczną. Jego książki były wielokrotnie nagradzane. On sam został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

Z obu stron polskiej sceny politycznej w związku ze śmiercią profesora Modzelewskiego płyną słowa uznania dla jego spuścizny. Osoby, które go znały, przypominają, że był świetnym nauczycielem akademickim i wykładowcą. Na chwilę obecną nie podano przyczyn śmierci profesora ani informacji o ostatnim pożegnaniu.

Źródła informacji:

  1. Karol Modzelewski nie żyje. Miał 81 lat, wp.pl [dostęp 29.04.2019].
  2. Nie żyje prof. Karol Modzelewski. Miał 81 lat, gazeta.pl [dostęp 29.04.2019].
  3. Nie żyje prof. Karol Modzelewski. Miał 81 lat, niezalezna.pl [dostęp 29.04.2019].
  4. Straszna wiadomość: Karol Modzelewski nie żyje, oko.press [dostęp 29.04.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.