Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tak Piktowie bronili się przed wikingami? Niezwykłe znalezisko w północnej Brytanii

Piktyjski wojownik (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Piktyjski wojownik (fot. domena publiczna)

Malowani wojownicy żyjący na północy Brytanii przez długie wieki budzili respekt Rzymian, którzy nigdy nie zdołali ich podbić. Jako związek plemion stworzyli własne państwo, w którym władzę dziedziczono w linii żeńskiej. Właśnie odkryto coś, co rzuca nowe światło na ich sztukę wojskową.

Misja archeologiczna pracująca w Burghead w Moray, w największym znanym piktyjskim forcie, poczyniła interesujące odkrycia. Jak donosi serwis Scotsman.com, teren ten zamieszkiwała plemienna elita, która żyła tam w przybliżeniu około 1000 lat temu. Archeologom kopiącym na miejscu udało się dotrzeć do solidnej struktury. Znaleźli wał ziemny o szerokości nieco ponad 3 metrów. Został on zbudowany w oparciu o drewnianą konstrukcję, która miała go umacniać. Eksperci na chwilę obecną datują odkrycie na około VIII wiek naszej ery.

W tym czasie co prawda nie istniały piktyjskie miasta, jednak przedstawiciele tego ludu zakładali warowne grody, jak właśnie Burghead. W okresie, z którego pochodzi znaleziony w forcie wał, Piktowie byli najsilniejszym ludem północnej Brytanii. Radzili sobie z powodzeniem ze wszystkimi sąsiadami. Zagrozili im dopiero wikingowie.

Dr Gordon Noble, szef wydziału archeologii uniwersytetu Aberdeen, który kieruje wykopaliskami w Burghead nazywa odkrycie wału niesamowitym znaleziskiem. Jak stwierdza:

Cóż to za widok ujrzeć wał odsłonięty po raz pierwszy po tysiącu lat. To imponujące. To prawdopodobnie jeden z najlepiej zachowanych wałów tego typu.

Jak dodaje dr Noble, konstrukcja fortu Burghead stanowiła dużą inwestycję i pochłonęła ogromne ilości środków. Uważa się, że ta twierdza była jednym z najważniejszych osiedli piktyjskich elit. Jak podaje Scotsman.com, fort pochodzi z czasów, gdy rajdy wikingów zapuszczały się na wybrzeże Moray. Niestety ze względu na erozję wybrzeża zarówno wały fortu, jak i reszta stanowiska archeologicznego są zagrożone. Morze może je pochłonąć w przeciągu kilku dekad.

Źródło informacji:

“Incredible” find made by archaeologists at elite Pictish power centre, scotsman.com [dostęp 27.04.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.