Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Tybecie odkryto szachownicę z VII w. W tym okresie Europa nie wiedziała nawet o istnieniu tej gry

Screen materiału przygotowanego przez archaeologynewsnetwork.blogspot

Screen materiału przygotowanego przez archaeologynewsnetwork.blogspot

Zanim Europejczycy nauczyli się grać w szachy, rozrywka ta przez stulecia modna była w Azji. Właśnie odkryto na to kolejny dowód. W Tybecie znaleziono wykutą w kamieniu szachownicę. Komu służyła?  

Szachy to jedna z najsłynniejszych gier na świecie, która do naszej części globu przywędrowała około VIII-IX wieku, by w kolejnych stuleciach zyskać ogromną popularność na całym kontynencie. Zanim jednak przesuwanie figur po szachownicy stało się modne u nas, od dawna robiło furorę w Azji. Biuro Kultury i Turystyki Tybetańskiego Regionu Autonomicznego ogłosiło, że właśnie znaleziono szachownicę wykutą w skale pochodzącą prawdopodobnie z VII wieku.

Co warto podkreślić, odkrycie datowane jest na czasy tybetańskiego Królestwa Tubo, Wówczas to tybetańskie klany skonsolidowały się i rozpoczęły swoją ekspansję. Był to wieloetniczny twór stworzony przez lud Tubo wraz z innymi grupami zamieszkującymi płaskowyż Qinghai-Tybet. Jak podaje serwis Chinadaily.com.cn, Królestwo Tubo funkcjonowało w przybliżeniu w latach 618-842.

Szachownicę odkryto około 30 kilometrów od tybetańskiej Autonomicznej Prefektury Garze, w północno-zachodniej chińskiej prowincji Syczuan. Jak podają lokalne władze, wykuta została ona w litej skale ważącej około dwóch ton. Oprócz niej na powierzchni skały znajdują się dwa wgłębienia, co do których eksperci są zdania iż służyły do przechowywania pionków. Co ciekawe, odkryta właśnie tybetańska szachownica różni się nieco od europejskiej. Jej boki składają się z dziesięciu, a nie ośmiu pól, w związku z czym łącznie jest ich sto, czyli znacznie więcej niż na powszechnie dziś używanej. Jak dodają eksperci, gra w szachy za czasów Królestwa Tubo była modna wśród tybetańskich elit.

Źródła:

  1. Ancient Tibetan ‚chessboard’ discovered in Sichuan, archaeologynewsnetwork.blogspot.com [dostęp 26.04.2019].
  2. Ancient Tibetan chessboard discovered in Sichuan, chinadaily.com.cn [dostęp 26.04.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.