Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sensacyjne znalezisko w Tczewie: kapsuła czasu z połowy XIX wieku. Niewykluczone, że zawiera list króla Fryderyka Wilhelma

Most był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Kapsuła czasu była jednak zabezpieczona na tyle dobrze, że nie uległa zniszczeniu.

fot.Tomasz Przechlewski/CC BY 2.0 Most był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Kapsuła czasu była jednak zabezpieczona na tyle dobrze, że nie uległa zniszczeniu.

Most Tczewski w połowie XIX wieku był najdłuższym tego typu obiektem na świecie. Na otwarciu budowy pojawił się sam król pruski Fryderyk Wilhelm. I to on 27 lipca 1851 roku najprawdopodobniej wmurował kapsułę czasu i kamień węgielny, które znaleziono w tym tygodniu.

Na ciężką stalową puszkę o wysokości 15 centymetrów natrafili robotnicy z firmy prowadzącej prace związane z odbudową zniszczonego podczas II wojny światowej pierwotnego przyczółka mostu. Póki co nie wiadomo, co zawiera, lecz w ciągu najbliższych tygodni zostanie ona szczegółowo przebadana i otwarta.

„W środku mogą być monety i gazety z tamtego czasu. Może w niej być także list napisany odręcznie przez pruskiego króla lub osoby zaangażowane w budowę mostu” – mówi Łukasz Brządowski z projektu stowarzyszenia Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa „Dawny Tczew”.

Pamiątkowa tablica oraz kapsuła czasu znajdowały się w granitowej niszy w fundamencie oryginalnego przyczółka. Puszka była dobrze zabezpieczona, dzięki czemu nie została uszkodzona podczas robót. Najprawdopodobniej po raz pierwszy od ponad 150 lat ujrzała światło dzienne. Odkrycie jest tym bardziej wyjątkowe, że – jak tłumaczy Łukasz Brządkowski:

Most miał burzliwą historię. Był wysadzony w powietrze, potem odbudowywany. Każde z tych wydarzeń mogło doprowadzić do zniszczenia kamienia węgielnego i kapsuły. Tak się jednak nie stało, z czego dziś się cieszymy, bo to absolutnie unikatowe znalezisko.

Budowa mostu na Wiśle, który miał połączyć Berlin z Królewcem, w połowie XIX wieku była nie lada wyzwaniem. Decyzję o jego powstaniu podjęto w lipcu 1845 roku, jednak trzeba było wielu lat, by konstrukcja została ukończona.

Ilustracja z 1858 roku ukazująca ówczesny wygląd Mostu Tczewskiego.

fot.domena publiczna Ilustracja z 1858 roku ukazująca ówczesny wygląd Mostu Tczewskiego.

Same prace hydrotechniczne pochłonęły około 12 milionów marek. Właściwą budowę – z powodu problemów finansowych oraz epidemii cholery – rozpoczęto więc na dobre dopiero w 1850 roku. Pierwszy pociąg przejechał po moście 12 października 1857 roku.

To kolejne w ostatnim czasie niezwykłe znalezisko polskich badaczy. Na przykład w styczniu archeolodzy ogłosili odkrycie grobu księcia z przełomu I i II wieku naszej ery.

Źródła informacji:

  1. Wojciech Stobba, Absolutnie unikatowe znalezisko w Tczewie. Podczas remontu wykopano… kapsułę czasu z XIX wieku, Radio Gdańsk (dostęp: 20.04.2019).
  2. Tczew: odkryto kapsułę czasu, Interia (dostęp: 20.04.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.