Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykłe znalezisko archeologów: setki nietkniętych artefaktów kultury Majów sprzed 1000 lat

Naukowcy mają nadzieję, że znajdą tunel łączący jaskinię ze słynną piramidą Majów nazywaną El Castillo.

fot.Coconoflavor/CC BY-SA 3.0 Naukowcy mają nadzieję, że znajdą tunel łączący jaskinię ze słynną piramidą Majów nazywaną El Castillo.

W tak zwanej „Jaskini Boga Jaguara” pod ruinami starożytnego miasta Majów Chichén Itzá meksykańscy archeolodzy odkryli prawdziwy skarb: nienaruszone artefakty tej wymarłej kultury. Poszukiwania nadal trwają, lecz do tej pory badacze natrafili już na co najmniej 200 obiektów. Co dokładnie znaleźli?

Po raz pierwszy na jaskinię nazywaną Balamkú („Jaskinia Boga Jaguara”) natrafili meksykańscy rolnicy w 1966 roku. O znalezisku powiadomili archeologa Victora Segovię Pinto, jednak ten jedynie zaplombował wejście do skarbca, nie podejmując się przedtem zbadania jego zawartości.

W ubiegłym roku jeden z pierwotnych odkrywców, Luis Un, obecnie niemal 70-latek, znowu doprowadził naukowców pracujących w ramach projektu Gran Acuífero Maya (GAM) do zapomnianej jaskini. Tym razem została ona skrupulatnie przeszukana.

Wysiłek się opłacił – mimo iż badania prowadzono w niezwykle trudnym terenie (wysokość korytarzy miejscami sięga zaledwie 40 centymetrów, ponadto w głębi jaskini brakuje tlenu, a niektóre jej obszary są zalane przez wody podziemne), natrafiono na przeszło 200 naczyń najprawdopodobniej o znaczeniu rytualnym.

Dyrektor GAM, Guillermo de Anda oraz profesor James Brady z Uniwersytetu Stanowego Kalifornii okrzyknęli to znalezisko najważniejszym odkryciem archeologicznym na tym obszarze od przeszło 50 lat. „Nie mogłem mówić, byłem bliski płaczu. Niemal można było poczuć tam obecność Majów, którzy umieścili te przedmioty w jaskini” – wspominał de Anda, opisując moment, kiedy wszedł do jaskini po raz pierwszy. Dodał też:

Ponieważ ten niezwykły skarbiec przez stulecia pozostawał zapieczętowany, zawiera on informacje nieocenionej wagi, które mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę o narodzinach i upadku Chichén Itzá, a także o tym, kim byli jego założyciele.

Jaskinie i cenoty stanowiły ważny element w kulturze Majów (na zdj. cenote Ik-Kil w Chichén Itzá).

fot.Laredawg/CC BY-SA 4.0 Jaskinie i cenoty stanowiły ważny element w kulturze Majów (na zdj. cenote Ik-Kil w Chichén Itzá).

Wśród odkrytych w jaskini przedmiotów znajdują się między innymi kadzidła oraz naczynia służące do przechowywania pożywienia. Na wielu z nich widnieją wizerunki bóstwa wody i płodności Tlāloca.

Dzięki śladom jedzenia, kości, minerałów oraz nasion, które – jak wykazały dotychczasowe analizy – wciąż znajdują się na powierzchni naczyń, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o zwyczajach i diecie ludów zamieszkujących Chichén Itzá 1000 lat temu.

A to jeszcze nie koniec odkryć związanych z jaskinią Balamkú. Jak szacują archeolodzy, do tej poru udało się przebadać zaledwie około 1/3 skarbca. Liczne korytarze pozostają więc nadal nieodkryte. De Anda i jego zespół liczą również, że znajdą tunel łączący jaskinię z pobliską piramidą nazywaną Zamkiem (El Castillo).

Również polscy majolodzy odnotowali w ostatnim czasie znaczące sukcesy w kwestii odkrywania tajemnic tej niezwykłej, wymarłej cywilizacji.

Źródła informacji:

  1. P. Dockrill, Archaeologists Open a Sealed ‚Jaguar God’ Cave Undisturbed For Over 1,000 Years, Science Alert (dostęp: 9.03.2019).
  2. G. Steffens, Maya ritual cave ‘untouched’ for 1,000 years stuns archaeologists, „National Geographic” (dostęp: 9.03.2019).
  3. K. Zraick, ‘The Place Is Extraordinary’: Well-Preserved Artifacts Are Found Under Maya Ruins, „The New York Times” (dostęp: 9.03.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.