Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Skórzane buciki dla niemowlęcia? Tak właśnie ubierano dzieci w średniowiecznej Szwajcarii

Rekonstrukcja bucika - tak mógł wyglądać w XIV wieku.

fot.Marquita Volken/Office de la culture et Gentle Craft. Rekonstrukcja bucika – tak mógł wyglądać w XIV wieku.

W szwajcarskim miasteczku Saint-Ursanne w kantonie Jura archeolodzy natrafili na niezwykle rzadkie znalezisko – fragment bogato zdobionej skóry okazał się bucikiem niemowlęcym z XIV wieku. Dotychczas w Europie odkryto zaledwie pięć podobnych butów.

Odkryty w Saint-Ursanne bucik siedemset lat temu nosiło dziecko w wieku około 12 miesięcy. Według archeologów był to popularny w XIV wieku model obuwia, lecz do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo niewiele jego egzemplarzy.

Wierzch wykonany był ze skóry koziej, natomiast podeszwa – z bydlęcej. Bucik zapinany był na skórzane guziki bądź klamerki i miał wysoką cholewkę. Zachowany fragment skóry ma wymiary 17 na 13 centymetrów. Na tej podstawie naukowcom udało się oszacować wiek małego użytkownika tej wyjątkowej części garderoby.

Tym, co wyróżnia znalezisko Szwajcarów, jest przede wszystkim bogate zdobienie. Przednią część bucika udekorowano ornamentami florystycznymi, na cholewce zaś umieszczono geometryczny wzór. Nie wiadomo, jaki kolor miała pierwotnie skóra. But przez wieki znajdował się bowiem w podmokłej glebie, na obszarze dawnego koryta rzeki Doubs. Z tego powodu materiał, z którego go wykonano, obecnie jest ciemnobrązowy.

O wyjątkowości bucika świadczy również fakt, iż dotychczas w Europie znaleziono zaledwie pięć egzemplarzy dziecięcego obuwia (trzy w Londynie i dwa w Holandii).

Nie wiadomo, jaki kolor miał bucik w XIV wieku, świetnie zachowały się natomiast zdobienia na skórze.

fot.Marquita Volken/Office de la culture et Gentle Craft. Nie wiadomo, jaki kolor miał bucik w XIV wieku, świetnie zachowały się natomiast zdobienia na skórze.

Wilgotne podłoże, które spowodowało przebarwienie skóry, jednocześnie przyczyniło się do tego, iż bucik w ogóle się zachował. Poza nim archeolodzy odkryli w Saint-Ursanne przeszło sto innych fragmentów skóry, pochodzących z różnych części garderoby (i nie tylko) średniowiecznych mieszkańców miasta. Badaniem znaleziska zajmują się naukowcy z Musée de la chaussure de Lausanne.

Odkrycia związane z garderobą naszych przodków wzbudzają duże zainteresowanie archeologów, gdyż mówią wiele o codzienności dawnych ludzi. Niedawno pisaliśmy o osiągnięciu naukowców z British Museum, którym udało się odtworzyć metodę produkcji skarpetek w paski w starożytnym Egipcie.

Źródła informacji:

  1. Découverte d’une chaussure d’enfant du XIVe siècle à Saint-Ursanne, komunikat prasowy, Jura.ch (dostęp: 6.04.2019).
  2. George Dvorsky, Rare 14th-Century Baby Bootie Uncovered in Switzerland, Gizmodo (dostęp: 6.04.2019).
  3. Extremely rare baby boot from Middle Ages found in Switzerland, The Local Switzerland (dostęp: 6.04.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.