Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Patent sprzed ponad 100 lat wyjaśnia, jak prawidłowo wieszać papier toaletowy

Ludzie od lat kłócą się o to, jak wieszać papier toaletowy. Tymczasem już od 1891 roku doskonale to wiadomo!

fot.Google Patent Database/domena publiczna Ludzie od lat kłócą się o to, jak wieszać papier toaletowy. Tymczasem już od 1891 roku doskonale to wiadomo!

Dyskusja na temat tego, jak umieszczać na uchwycie papier toaletowy (tak, by rozwijał się od dołu czy od góry), choć pozornie błaha, od lat dzieli internautów. Patent autorstwa Setha Wheelera z 1891 roku rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Temat sposobu ułożenia papieru toaletowego na uchwycie doczekał się nawet naukowych analiz, z których wynika, iż powieszenie go tak, by rozwijał się od góry, jest bardziej higieniczne (zmniejsza ryzyko pozostawienia na nim bakterii) oraz praktyczniejsze (łatwiej znaleźć koniec). Z kolei zwolennicy metody „oddolnej” argumentują, iż ich sposób wygląda lepiej i utrudnia zwierzakom domowym lub dzieciom zabawę i rozwijanie rolki. Kto ma rację?

Na dobrą sprawę dyskusja ta została już rozstrzygnięta pod koniec XIX wieku. W 1891 roku Seth Wheeler, wynalazca papieru toaletowego z perforacją ułatwiającą odrywanie poszczególnych listków, zilustrował swój wniosek patentowy rycinami rolki umieszczonej tak, by rozwijała się od góry się od góry. W bazie danych patentów znajduje się również szereg innych diagramów ukazujących właśnie taki sposób zawieszenia papieru.

Dlaczego jednak to Seth Wheeler powinien mieć w tym temacie ostatnie słowo? Otóż to właśnie jego firma w drugiej połowie XIX wieku zaczęła produkować ten środek higieny w formie rolek, które dało się umieścić na dowolnym uchwycie – i tego właśnie (przełomowego jakby nie było) wynalazku dotyczył rzeczony patent z 1891 roku.

Wheeler bardzo dokładnie opisał, jakie korzyści przynosi podział rolki papieru na listki.

fot.Google Patent Database/domena publiczna Wheeler bardzo dokładnie opisał, jakie korzyści przynosi podział rolki papieru na listki.

Technologia Wheelera miała ograniczyć marnowanie cennego wówczas produktu. Jak argumentował we wniosku sam wynalazca: „Od czasu pojawienia się papieru toaletowego w formie rolek powstało wiele urządzeń mających ograniczyć marnotrawstwo, jednak były one skomplikowane i dotyczyły raczej uchwytów, które miały zapobiegać samoistnemu rozwijaniu się rolek, niż samego papieru. Tymczasem mój papier (w listkach – przyp. red.) może być stosowany na jakimkolwiek uchwycie”.

O niezwykłym patencie pierwszy raz zrobiło się głośno w 2015 roku. Archiwa urzędów patentowych na całym świecie kryją wiele innych podobnych „perełek” – również dotyczących sposobów załatwiania potrzeb fizjologicznych. W tej ostatniej kwestii przez stulecia zaszło sporo zmian (odeszliśmy na przykład od średniowiecznych kilkuosobowych toalet), jednak pewne aspekty pozostały takie same (pisaliśmy o tym na przykład TUTAJ).

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.