Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tutenchamon nie mógł się wybrać w zaświatach na ryby! Wszystko przez naukowców, którzy zgubili jego łodzie. Właśnie się odnalazły

Urna kanopska z grobowca Tutenhamona (fot. Dave Nakayama, lic. CC BY 2.0)

fot.Dave Nakayama, lic. CC BY 2.0 Urna kanopska z grobowca Tutenchamona (fot. Dave Nakayama, lic. CC BY 2.0)

Odkrycie przez Howarda Cartera grobu Tutenchamona w 1922 roku stanowiło jedno z największych wydarzeń archeologicznych wszechczasów. Jak się okazuje, faraona wyprawiono na drugą stronę z tak wielką ilością wyposażenia, że część pogubiono. Właśnie odnalazła się jedna ze skrzyń.

Niedawno w magazynach muzeum w Luksorze natrafiono na liczącą około sto lat skrzynię. Jednak to nie pudło, a jego nieoczekiwana zawartość zelektryzowała naukowców. Okazało się, że skrzynia, która została spakowana przez samego Howarda Cartera, zawiera niewidziane od dziesiątek lat artefakty z grobu Tutenchamona. Chodzi o miniaturowe, bogato zdobione łodzie.

Mohamed Atwa z luksorskiego muzeum, który znalazł zapomnianą pakę w jednym z magazynów, nie kryje ekscytacji. Jak stwierdza:

To najbardziej ekscytujące odkrycie w mojej karierze. To niesamowite, że po tylu latach mamy nowe odkrycia, nowe sekrety tego złotego króla, Tutenchamona.

Mohamed Atwa natrafił na skrzynię ze skarbami z grobu faraona zupełnym przypadkiem, przeszukując magazyny w poszukiwaniu przedmiotów do tworzonego właśnie  Wielkiego Muzeum Egipskiego. Ta jednostka, której budowę rozpoczęto w 2012 roku, ma pomieścić w komfortowych warunkach 100 000 eksponatów, w tym wyposażenie grobu Tutenchamona i łodzie słoneczne Cheopsa.

Po co były faraonowi w życiu pozagrobowym małe łódeczki? Egipcjanie wierzyli, że zmarły także po śmierci będzie potrzebował wielu przedmiotów. Dlatego do grobowców wkładano zarówno rzeczy codziennego użytku, jak i broń czy skarby. Modele łodzi znalezione w grobowcu Tutenchamona miały mu pozwolić między innymi na łowienie ryb.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.