Starożytne inskrypcje wyryte w kamieniu w kopalni ametystu. Kto je porzucił?
Pracująca od lat w Wadi el-Hudi ekspedycja archeologiczna szczegółowo bada kopalnię ametystu z czasów Średniego Państwa. Kolejne odkrycia przynoszą jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Najnowszą zagadką jest znaleziona stela pokryta hieroglifami.
Wadi el-Hudi to położona w południowym Egipcie sucha dolina rzeczna, która w starożytności była miejscem wydobycia ametystu. Kiedy odkryto złoża tego minerału w okolicy, faraonowie doprowadzili do powstania kopalni. Za czasów Średniego Państwa (około 2050-1710 r. p.n.e.) ametyst wykorzystywano do produkcji między innymi biżuterii.
Wadi el-Hudi położone jest na niegościnnej pustyni, w związku z czym archeolodzy badający ten obszar muszą odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Między innymi, czy górnicy pracujący w kopalni robili to dobrowolnie? W jaki sposób zapewniano im wodę? I dlaczego w kopalni obecny był oddział żołnierzy (jego zadaniem było pilnowanie górników, czy ich ochrona?).
Okolica pełna jest inskrypcji naskalnych, z których część powstała prawie cztery tysiąclecia temu. Badacze znaleźli tam też wiele ostraków (kawałków ceramiki, na których ktoś pozostawił napisy), pochodzących w głównej mierze z okresu rzymskiego panowania w Egipcie. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym przez Livescience.com, odkryto także tajemniczą stelę:
W czasie wykopalisk ekipa znalazła tajemniczą, liczącą 3400 lat stelę napisaną w imieniu wyższego urzędnika Usersateta, który był wicekrólem Kusz, regionu na południu Egiptu. Pochodzi z czasów, gdy w Wadi el-Hudi nie prowadzono wydobycia i kopalnia była porzucona. Nasuwa to archeologom pytanie, dlaczego ktoś zadał sobie trud przytaszczenia steli 30 kilometrów w głąb wschodniej pustyni i zostawił ją w Wadi el-Hudi.
Na razie ekipa archeologów pracująca na tym stanowisku nie wysnuła żadnych konkretnych teorii, którymi podzieliłaby się ze światem. Być może ta zagadka pozostanie nierozwiązana.
Źródła informacji:
- 100 Ancient Egyptian Inscriptions Found at Amethyst Mining Site, livescience.com [dostęp 27.03.2019].
- 3,900-Year-Old Lost Inscriptions Surface at the Ancient Egyptian Amethyst Mines, ancient-origins.net [dostęp 27.03.2019].
Dodaj komentarz