Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

800-letni „Krzyżowiec” padł ofiarą wandali. Z irlandzkiego kościoła skradziono głowę średniowiecznej mumii

Wandale ukradli głowę mumii spoczywającej w krypcie kościoła St. Michan (zdjęcie poglądowe).

fot.Emillie & Lloyd/CC BY 2.0 Wandale ukradli głowę mumii spoczywającej w krypcie kościoła St. Michan (zdjęcie poglądowe).

Nieznani sprawcy w ubiegły weekend włamali się do kościoła St. Michan w Dublinie i poważnie uszkodzili spoczywające w krypcie zwłoki. Mocno zniszczona została przede wszystkim pochodząca z XIII wieku mumia tak zwanego „Krzyżowca”.

„Nogi mumii zostały wepchnięte do klatki piersiowej, ręce przesunięto zaś tak, by leżały po jednej stronie” – mówił o stanie „Krzyżowca” David Pierpoint, wikariusz kościoła St. Michan i dubliński archidiakon. –„Dokonano też dekapitacji zwłok, a głowa zniknęła” – dodał.

Makabrycznego odkrycia w krypcie dokonał w poniedziałek jeden z przewodników po XI-wiecznej świątyni, szykujący się na przyjęcie turystów. Wandale zniszczyli również spoczywające wraz z „Krzyżowcem” ciało zmarłej około 300–400 lat temu zakonnicy, a także stalową bramę wejściową.

Paradoksalnie, to właśnie ta ostatnia „ofiara” chuligańskiego ataku może spowodować najwięcej szkód. Dotychczas bowiem szczególny mikroklimat w krypcie chronił złożone w niej zwłoki przed rozkładem. Teraz jednak zostały one narażone na niekorzystne działanie wilgoci i tlenu zawartego w powietrzu.

Z tego powodu odnalezienie zaginionej głowy średniowiecznego rycerza jest obecnie priorytetem policji oraz władz kościelnych. Zmumifikowane przez osiem stuleci ciało w normalnych warunkach atmosferyczne może bowiem szybko się rozpaść.

Ofiarą wandali padł kościół St. Michan w Dublinie.

fot. Andreas F. Borchert/CC BY-SA 4.0 Ofiarą wandali padł kościół St. Michan w Dublinie.

Arcybiskup Dublina skomentował zajście: „Jestem w szoku, że ktoś zniszczył zabytkowe miejsce pochówku i zbezcześcił szczątki tam spoczywających”. Zaapelował też do sprawców włamania o zwrócenie skradzionych szczątków. „W tej chwili najbardziej zależy mi na tym, by głowa «Krzyżowca» wróciła w jakimkolwiek stanie, aby mógł spocząć w pokoju” – dodał Pierpoint.

To niejedyny taki przypadek w historii kościoła St. Michan. W 1996 roku doszło tam do podobnego incydentu. Trzech nastolatków włamało się do krypty, wyciągnęło zwłoki na zewnątrz i posłużyło się głową małej dziewczynki jako piłką. Sprawcy zostali wówczas złapani i ukarani.

Takie akty wandalizmu w nekropoliach zdarzają się coraz częściej. Niedawno pisaliśmy o zdewastowaniu grobu Karola Marksa w Londynie.

Źródła informacji:

  1. Ed O’Loughlin, 800-Year-Old Crusader Mummy’s Head Is Stolen From Dublin Church, The New York Times (dostęp: 2.03.2019).
  2. St Michan’s, Dublin: Vandals decapitate 800-year-old crusader, BBC (dostęp: 2.03.2019).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.