Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

800-letni „Krzyżowiec” padł ofiarą wandali. Z irlandzkiego kościoła skradziono głowę średniowiecznej mumii

Wandale ukradli głowę mumii spoczywającej w krypcie kościoła St. Michan (zdjęcie poglądowe).

fot.Emillie & Lloyd/CC BY 2.0 Wandale ukradli głowę mumii spoczywającej w krypcie kościoła St. Michan (zdjęcie poglądowe).

Nieznani sprawcy w ubiegły weekend włamali się do kościoła St. Michan w Dublinie i poważnie uszkodzili spoczywające w krypcie zwłoki. Mocno zniszczona została przede wszystkim pochodząca z XIII wieku mumia tak zwanego „Krzyżowca”.

„Nogi mumii zostały wepchnięte do klatki piersiowej, ręce przesunięto zaś tak, by leżały po jednej stronie” – mówił o stanie „Krzyżowca” David Pierpoint, wikariusz kościoła St. Michan i dubliński archidiakon. –„Dokonano też dekapitacji zwłok, a głowa zniknęła” – dodał.

Makabrycznego odkrycia w krypcie dokonał w poniedziałek jeden z przewodników po XI-wiecznej świątyni, szykujący się na przyjęcie turystów. Wandale zniszczyli również spoczywające wraz z „Krzyżowcem” ciało zmarłej około 300–400 lat temu zakonnicy, a także stalową bramę wejściową.

Paradoksalnie, to właśnie ta ostatnia „ofiara” chuligańskiego ataku może spowodować najwięcej szkód. Dotychczas bowiem szczególny mikroklimat w krypcie chronił złożone w niej zwłoki przed rozkładem. Teraz jednak zostały one narażone na niekorzystne działanie wilgoci i tlenu zawartego w powietrzu.

Z tego powodu odnalezienie zaginionej głowy średniowiecznego rycerza jest obecnie priorytetem policji oraz władz kościelnych. Zmumifikowane przez osiem stuleci ciało w normalnych warunkach atmosferyczne może bowiem szybko się rozpaść.

Ofiarą wandali padł kościół St. Michan w Dublinie.

fot. Andreas F. Borchert/CC BY-SA 4.0 Ofiarą wandali padł kościół St. Michan w Dublinie.

Arcybiskup Dublina skomentował zajście: „Jestem w szoku, że ktoś zniszczył zabytkowe miejsce pochówku i zbezcześcił szczątki tam spoczywających”. Zaapelował też do sprawców włamania o zwrócenie skradzionych szczątków. „W tej chwili najbardziej zależy mi na tym, by głowa «Krzyżowca» wróciła w jakimkolwiek stanie, aby mógł spocząć w pokoju” – dodał Pierpoint.

To niejedyny taki przypadek w historii kościoła St. Michan. W 1996 roku doszło tam do podobnego incydentu. Trzech nastolatków włamało się do krypty, wyciągnęło zwłoki na zewnątrz i posłużyło się głową małej dziewczynki jako piłką. Sprawcy zostali wówczas złapani i ukarani.

Takie akty wandalizmu w nekropoliach zdarzają się coraz częściej. Niedawno pisaliśmy o zdewastowaniu grobu Karola Marksa w Londynie.

Źródła informacji:

  1. Ed O’Loughlin, 800-Year-Old Crusader Mummy’s Head Is Stolen From Dublin Church, The New York Times (dostęp: 2.03.2019).
  2. St Michan’s, Dublin: Vandals decapitate 800-year-old crusader, BBC (dostęp: 2.03.2019).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.