Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Święto Chrztu Polski nowym świętem państwowym

Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965, obraz Jana Matejki z cyklu Dzieje cywilizacji w Polsce (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965, obraz Jana Matejki z cyklu Dzieje cywilizacji w Polsce (fot. domena publiczna)

Sejm RP w nocy ustanowił nowe święto państwowe. 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski. Do projektu ustawy zgłoszone zostały poprawki, jednak posłowie je odrzucili. Dzień ten nie będzie jednak wolny od pracy.

Celem nowo uchwalonego święta jest upamiętnienie przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku. Jak możemy przeczytać w projekcie ustawy:

Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

Do projektu ustawy posłowie opozycji zgłosili poprawki, które dotyczyły daty dziennej. Poseł Wojciech Król w czasie drugiego czytania projektu przypominał, że 14 kwietnia to także data powstania ONR:

14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki.

Poseł sprawozdawca Dariusz Piontkowski, jak informuje „Wyborcza”, porównał próbę przesunięcia obchodów o dzień z dyskutowaniem nad tym, czy należy obchodzić rocznicę bitwy pod Grunwaldem 15 lipca.

Ustawa trafi teraz pod obrady senatu.

Warto zaznaczyć, że w kronikach nie zachowała się dokładna data chrztu księcia Polan. Historycy do tej pory spierają się, czy doszło do niego w Wielką Sobotę, w okolicy Bożego Narodzenia, czy może w jakąś zwykłą niedzielę. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

Źródła:

  1. Będzie nowe święto państwowe i to już 14 kwietnia! Czy będzie dzień wolny od pracy?, poranny.pl [dostęp 22.02.2019].
  2. Nowe święto państwowe. Jest decyzja Sejmu, businessinsider.com.pl [dostęp 22.02.2019].
  3. Sejm zdecydował: 14 kwietnia będziemy mieli nowe święto państwowe, wyborcza.pl [dostęp 22.02.2019].

Komentarze (5)

  1. XxX Odpowiedz

    Ciekawe… chrzest został przyjęty przez Polskę ze względów politycznych, więc może rzeczywiście warto byłoby spojrzeć do historii i zacząć podejmować decyzje dobre dla kraju i narodu, nie układów czy ideologii.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.