Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykły cykl wykładów o starożytności. Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii zaprasza… młodzież i dorosłych. Start już w najbliższą sobotę

Statua Marsa (fot. José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0 Statua Marsa (fot. José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0)

Jeżeli nie macie planów na najbliższą sobotę i przypadkiem będziecie w Warszawie, możecie wybrać się w podróż w czasie. Zamiast gapić się w ekran swojego smartfona, poznacie tajniki początków pisma, a konkretnie dowiecie się, kto i o czym pisał na papirusach.

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (w skrócie DUCH) od dawna organizuje ciekawe zajęcia z zakresu historii Polski i świata, poruszając się płynnie pomiędzy różnymi epokami. Są to lekcje przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w czasie których wykładowcy prowadzą interdyscyplinarne prelekcje, wykorzystując w ich trakcie gry, warsztaty, czy symulacje. Zajęcia skupiają się nie na suchych datach i nazwiskach, a raczej pozwalają uczestnikom zrozumieć epokę, której dotyczą. Dzięki temu młodzież w nich uczestnicząca potrafi lepiej wyciągać wnioski, również odnośnie wydarzeń  i procesów następujących współcześnie.

Teraz DUCH we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego otwiera się na nieco starszego odbiorcę ze swoim programem „O krok od antyku”. To wykłady popularnonaukowe dotyczące historii starożytnej Grecji i Rzymu, przeznaczone dla uczniów szkół średnich i osób dorosłych. Cykl będzie obejmował osiem spotkań:

Co i kiedy?

16.02 – Papirusy a ich zawartość. O czym i kto pisał w starożytności?
02.03 – Ateńczycy i Dionizjos. Co Ateńczyk robił w teatrze?
16.03 – Nomen omen. Historia naszych imion.
30.03 – O starożytnych prześmiewcach i złośliwcach.
13.04 – Mens sana in corpore sano.
27.04 – O czym starożytni pisali w listach.
18.05 – Καὶ σύ, τέκνον. Ostatnie słowa Cezara?
01.06 – O kalendarzu rzymskim, o świętach.

Wszystkie wykłady odbędą się w Instytucie Filologii Klasycznej UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, w sali 103. Zajęcia będą się odbywać trzy razy w ciągu dnia w godzinach 10.05-11.00, 11.20-12.15, 12.35-13.30 (powtarzany ten sam temat), a wstęp jest bezpłatny.

Więcej szczegółów możecie znaleźć na stronie DUCH-a.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.