Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykły cykl wykładów o starożytności. Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii zaprasza… młodzież i dorosłych. Start już w najbliższą sobotę

Statua Marsa (fot. José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0 Statua Marsa (fot. José Luiz Bernardes Ribeiro, lic. CC BY-SA 4.0)

Jeżeli nie macie planów na najbliższą sobotę i przypadkiem będziecie w Warszawie, możecie wybrać się w podróż w czasie. Zamiast gapić się w ekran swojego smartfona, poznacie tajniki początków pisma, a konkretnie dowiecie się, kto i o czym pisał na papirusach.

Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (w skrócie DUCH) od dawna organizuje ciekawe zajęcia z zakresu historii Polski i świata, poruszając się płynnie pomiędzy różnymi epokami. Są to lekcje przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w czasie których wykładowcy prowadzą interdyscyplinarne prelekcje, wykorzystując w ich trakcie gry, warsztaty, czy symulacje. Zajęcia skupiają się nie na suchych datach i nazwiskach, a raczej pozwalają uczestnikom zrozumieć epokę, której dotyczą. Dzięki temu młodzież w nich uczestnicząca potrafi lepiej wyciągać wnioski, również odnośnie wydarzeń  i procesów następujących współcześnie.

Teraz DUCH we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego otwiera się na nieco starszego odbiorcę ze swoim programem „O krok od antyku”. To wykłady popularnonaukowe dotyczące historii starożytnej Grecji i Rzymu, przeznaczone dla uczniów szkół średnich i osób dorosłych. Cykl będzie obejmował osiem spotkań:

Co i kiedy?

16.02 – Papirusy a ich zawartość. O czym i kto pisał w starożytności?
02.03 – Ateńczycy i Dionizjos. Co Ateńczyk robił w teatrze?
16.03 – Nomen omen. Historia naszych imion.
30.03 – O starożytnych prześmiewcach i złośliwcach.
13.04 – Mens sana in corpore sano.
27.04 – O czym starożytni pisali w listach.
18.05 – Καὶ σύ, τέκνον. Ostatnie słowa Cezara?
01.06 – O kalendarzu rzymskim, o świętach.

Wszystkie wykłady odbędą się w Instytucie Filologii Klasycznej UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, w sali 103. Zajęcia będą się odbywać trzy razy w ciągu dnia w godzinach 10.05-11.00, 11.20-12.15, 12.35-13.30 (powtarzany ten sam temat), a wstęp jest bezpłatny.

Więcej szczegółów możecie znaleźć na stronie DUCH-a.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.