Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ludzie, którzy fabrykowali dowody przeciw ks. Popiełuszce staną przed sądem? IPN złożył akt oskarżenia

Jerzy Popiełuszko (fot. oryginał: Andrzej Iwański, praca pochodna: TharonXX, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.oryginał: Andrzej Iwański, praca pochodna: TharonXX, lic. CC BY-SA 3.0 Jerzy Popiełuszko (fot. oryginał: Andrzej Iwański, praca pochodna: TharonXX, lic. CC BY-SA 3.0)

Jak informuje IPN, 25 stycznia  2019 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom SB, Grzegorzowi P., Waldemarowi O. i Leszkowi N., w sprawie tworzenia fałszywych dowodów przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce.

W oficjalnym komunikacie opublikowanym 25 stycznia na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej prokurator Marcin Gołębiewicz, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni ​przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wytłumaczył, co stało się podstawą do skierowania aktu oskarżenia do sądu:

Przestępcze działania oskarżonych polegały na nielegalnym wejściu do mieszkania należącego do ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie przy ul. Chłodnej, pozostawienia w nim amunicji, materiałów wybuchowych oraz ulotek i wydawnictw, których posiadanie było wówczas zabronione, a następnie doprowadzeniu do ich ujawnienia w wyniku przeszukania przeprowadzonego w dniu 12 grudnia 1983 r., co skutkowało wdrożeniem przeciwko pokrzywdzonemu postępowania karnego o czyn z art. 194 kk z 1969 r.

Będący celem prowokacji ksiądz Jerzy Popiełuszko był od 1980 roku związany ze środowiskiem robotniczym. Stał się kapelanem warszawskiej „Solidarności”, a także wspierał prześladowanych działaczy antykomunistycznych. Zdobył ogromną popularność wśród mieszkańców stolicy i wyrastał na autorytet moralny. To on pochował Grzegorza Przemyka.

W związku ze swoją działalnością wśród robotników Popiełuszką zainteresowały się władze PRL. 2 grudnia 1983 roku otrzymał wezwanie na przesłuchanie; stawił się na nie dobrowolnie 12 grudnia. Po przesłuchaniu w mieszkaniu duchownego przeprowadzono rewizję, zwaną później „prowokacją na Chłodnej” i to jej dotyczy akt oskarżenia wniesiony przez IPN.

Jak wyjaśnia w swoim oświadczeniu prokurator Marcin Gołębiewicz:

Zarzucane oskarżonym zachowania, w dacie ich dokonania, wyczerpały znamiona przestępstwa, określonego w art. 249 kk z 1969 r., stanowiąc akt represji oraz prześladowania duchownego z powodów politycznych i religijnych.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 235 kk i 231 § 1 kk, wypełniających jednocześnie znamiona zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości. Czyny zarzucone oskarżonym są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Źródła informacji:

  1. Akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Grzegorzowi P., Waldemarowi O. i Leszkowi N. w sprawie tworzenia fałszywych dowodów przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce, ipn.gov.pl [dostęp 30.01.2019].
  2. IPN: jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki ws. tzw. prowokacji na Chłodnej, onet.pl [dostęp 30.01.2019].
  3. Jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki, tvp.info [dostęp 30.01.2019].

Komentarze (1)

  1. POLAK stary Odpowiedz

    Co to za kara dla tych bandytów – 3 lata ??? Wczasów w pierdlu. Powinna wrócić kara chłosty, pręgierz dyby!

    i na gołą d…ę ze trzysta batów. Wtedy odechciałoby się bandytom uprawiać bandyterkę. Jak jest – to tylko śmiecie ma motywację do kontynuacji.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.