Ludzie, którzy fabrykowali dowody przeciw ks. Popiełuszce staną przed sądem? IPN złożył akt oskarżenia
Jak informuje IPN, 25 stycznia 2019 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom SB, Grzegorzowi P., Waldemarowi O. i Leszkowi N., w sprawie tworzenia fałszywych dowodów przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce.
W oficjalnym komunikacie opublikowanym 25 stycznia na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej prokurator Marcin Gołębiewicz, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wytłumaczył, co stało się podstawą do skierowania aktu oskarżenia do sądu:
Przestępcze działania oskarżonych polegały na nielegalnym wejściu do mieszkania należącego do ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie przy ul. Chłodnej, pozostawienia w nim amunicji, materiałów wybuchowych oraz ulotek i wydawnictw, których posiadanie było wówczas zabronione, a następnie doprowadzeniu do ich ujawnienia w wyniku przeszukania przeprowadzonego w dniu 12 grudnia 1983 r., co skutkowało wdrożeniem przeciwko pokrzywdzonemu postępowania karnego o czyn z art. 194 kk z 1969 r.
Będący celem prowokacji ksiądz Jerzy Popiełuszko był od 1980 roku związany ze środowiskiem robotniczym. Stał się kapelanem warszawskiej „Solidarności”, a także wspierał prześladowanych działaczy antykomunistycznych. Zdobył ogromną popularność wśród mieszkańców stolicy i wyrastał na autorytet moralny. To on pochował Grzegorza Przemyka.
W związku ze swoją działalnością wśród robotników Popiełuszką zainteresowały się władze PRL. 2 grudnia 1983 roku otrzymał wezwanie na przesłuchanie; stawił się na nie dobrowolnie 12 grudnia. Po przesłuchaniu w mieszkaniu duchownego przeprowadzono rewizję, zwaną później „prowokacją na Chłodnej” i to jej dotyczy akt oskarżenia wniesiony przez IPN.
Jak wyjaśnia w swoim oświadczeniu prokurator Marcin Gołębiewicz:
Zarzucane oskarżonym zachowania, w dacie ich dokonania, wyczerpały znamiona przestępstwa, określonego w art. 249 kk z 1969 r., stanowiąc akt represji oraz prześladowania duchownego z powodów politycznych i religijnych.
Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 235 kk i 231 § 1 kk, wypełniających jednocześnie znamiona zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości. Czyny zarzucone oskarżonym są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Źródła informacji:
- Akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Grzegorzowi P., Waldemarowi O. i Leszkowi N. w sprawie tworzenia fałszywych dowodów przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce, ipn.gov.pl [dostęp 30.01.2019].
- IPN: jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki ws. tzw. prowokacji na Chłodnej, onet.pl [dostęp 30.01.2019].
- Jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki, tvp.info [dostęp 30.01.2019].
Co to za kara dla tych bandytów – 3 lata ??? Wczasów w pierdlu. Powinna wrócić kara chłosty, pręgierz dyby!
i na gołą d…ę ze trzysta batów. Wtedy odechciałoby się bandytom uprawiać bandyterkę. Jak jest – to tylko śmiecie ma motywację do kontynuacji.