Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Donald Trump twierdzi, że koło wynaleziono w średniowieczu

Donald Trump (fot. Gage Skidmore, lic. CCA SA 2.0 G)

fot.Gage Skidmore, lic. CCA SA 2.0 G Donald Trump (fot. Gage Skidmore, lic. CCA SA 2.0 G)

W czwartek Donald Trump wybrał się do Teksasu, w pobliże granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Na miejscu po raz kolejny bronił swojego pomysłu wybudowania wzdłuż kordonu wielkiego muru. I przy okazji ujawnił, że jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości to dla niego czarna magia.

Koło zostało wynalezione w połowie IV tysiąclecia przed naszą erą, a najstarsze świadectwa potwierdzające jego istnienie pochodzą z Sumeru. Początkowo używano pełnego koła, które jednak  było bardzo ciężkie. Z czasem udało się stworzyć wersję ze szprychami. Jej wytworzenie przypisuje się Hetytom. Wykorzystanie koła pozwalało na efektywny transport z pomocą wózków oraz pojazdów zaprzęgowych.

Wynalazek szybko rozprzestrzenił się poza granice Mezopotamii, pojawiając się w Afryce, Europie i Azji. Co warto podkreślić, w Ameryce ta nowinka cywilizacyjna weszła do użytku dopiero po odkryciu kontynentu przez Krzysztofa Kolumba. Wcześniej jej mieszkańcy transportowali wszystko na własnych plecach lub objuczali zwierzęta.

Tymczasem zdaniem amerykańskiego prezydenta, który nie pierwszy raz pokazuje braki w wiedzy historycznej, koło zostało wynalezione… dopiero w średniowieczu. Być może jest to epoka szczególnie bliska przywódcy USA, bo także samą ideę budowy wielkiego muru granicznego wiele osób wprost nazywa pomysłem rodem ze średniowiecza. W swoim wystąpieniu w teksańskim McAllen Trump postanowił odnieść się do tych opinii. Jak stwierdził przywódca Stanów Zjednoczonych:

Oni twierdzą, że mur to średniowiecze. Cóż, koło też. Koło jest starsze niż mur. Koło jest starsze niż mur, wiecie to? Niektóre rzeczy działają. Wiecie? Koło działa i mur działa. Nie ma to jak mur.

W kontekście wypowiedzi na temat „średniowieczności” muru warto zadać jeszcze jedno ważne pytanie. Czy prezydent Trump słyszał kiedykolwiek o rzymskim cesarzu Hadrianie i jego najsłynniejszej budowli, która powstała w II w. n.e.?

Źródła informacji:

 1. President Trump claims a wheel is older than a wall in plea for border wall. Is he right?, eu.usatoday.com [dostęp 18.01.2019].
 2. Trump said he knows a border wall will work because wheels work, and the Secret Service uses ‚really expensive’ cars with wheels, businessinsider.com [dostęp 18.01.2019].

Komentarze (10)

 1. MK Odpowiedz

  Pierwszy beznadziejny artykuł, jaki czytam na stronie. Prezydent nie musi wszystkiego wiedzieć – Nie bronię Trumpa, ale w tym przypadku- trafne spostrzeżenie i porównanie – też chcę mur! 😉

   • Anonim Odpowiedz

    Jakoś nie znalazłem tu Pani egzaltowanych tekstów na temat farmazonów plecionych przez mędrca Ryśka Petru. Lewica pełna jest historycznych dyletantów publicznie głoszących, że np. powstanie warszawskie miało miejsce w 1989 roku. Boli mnie, że od czasów wynalezienia pisma historię przekazują nam nierzetelni skrybowie pokroju autorki tekstu, którzy opisują wydarzenia wybiórczo kierując się swoimi sympatiami i antypatiami no i oczywiście upodobaniami swoich pracodawców.

 2. Tadeusz Mroziński Odpowiedz

  Waza z Bronocic – ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635–3370 p.n.e.[1] i zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych. Obecnie przechowywana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (zwiedzającym udostępniona jest jedynie kopia).
  Proszę poprawić treść artykułu

 3. Sebastian St Odpowiedz

  Wydaje mi się, że używając określenia „średniowiecze” miał na myśli coś co pochodzi z bardzo dawnych czasów, a nie konkretnie z tego okresu. Mury też budowano wcześniej niż w średniowieczu, a nikt tu nie napisal artykułu jacy głupi są ludzie którzy nazywają budowę muru średniowieczem. Z resztą Trump napisał też, że koło jest starsze niż mur, jesli już tak głęboko analizować ten wpis. Ale brawo za wyprodukowanie artykułu robiącego z kogoś idiotę. Idioci przeczytają i się uśmiechną jaki ten Trump głupi.

 4. Anonim Odpowiedz

  Jeżeli tak twierdzi – to musi być prawda. Mogę dodać, że naspewno to był Polak, któremu się robić nie chciało i z lenistwa wymyślił koło. A może to Litwin.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.