Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trump zamiast Gierka. Czy taka dekomunizacja obejmie sosnowieckie rondo?

Donald Trump podczas przemówienia w Białym Domu 17 lipca 2017 roku.

fot.US Department of Labor, domena publiczna Donald Trump podczas przemówienia w Białym Domu 17 lipca 2017 roku.

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu przedstawił wojewodzie śląskiemu propozycję, by zmienić patrona sosnowieckiego ronda z byłego I Sekretarza PZPR na obecnego Prezydenta USA. Argumentują, że Trumpa należy uhonorować za dobre mówienie o Polsce. Przedstawiciele władz miasta Sosnowca mówią stanowczo „nie”. Dlaczego?

W czerwcu bieżącego roku sosnowieccy radni zadecydowali o dekomunizacji kilkunastu ulic. Wśród propozycji patronów do zmiany zabrakło wtedy Edwarda Gierka, którego imieniem nazwane jest rondo u zbiegu ulic Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego i Ostrogórskiej. Mimo że I Sekretarza PZPR obejmuje ustawa dekomunizacyjna, Sosnowiec był jego rodzinnym miastem, a w przeprowadzonych na początku czerwca konsultacjach społecznych 97% mieszkańców wypowiedziało się za upamiętnieniem jego imieniem ronda.

Już wtedy Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu sprzeciwił się pogwałceniu ustawy, a jego prezes Paweł Szopa wnioskował o zmianę nazwy Ronda Edwarda Gierka na Rondo Ostrogórska.

Wysłany przez Pawła Szopę w ubiegłą sobotę do wojewody śląskiego list prezentuje propozycję nowego patrona. Czytamy w nim, że Donald Trump to „wielki przyjaciel Polski i Polaków”, który „nie zawahał się na forum międzynarodowym docenić nasz naród i dawać za przykład innym”. Mają tego dowodzić choćby słowa wypowiedziane podczas lipcowej wizyty w Warszawie: „w Polakach postrzegamy duszę Europy; wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny”. Wniosek jeszcze nie dotarł do głównego adresata, ale wczoraj został upubliczniony.

Screen ze strony "Dziennika Zachodniego" z początkowym fragmentem listu.

Screen ze strony „Dziennika Zachodniego” z początkowym fragmentem listu.

Przedstawiciele sosnowieckiego Klubu Gazety Polskiej dodają, że pozostawienie dotychczasowej nazwy w kontekście odkrycia kilka tygodni temu, że 50 metrów od ronda znajdowało się komunistyczne więzienie, jest „swego rodzaju chichotem historii”. Mowa o tzw. „sosnowieckiej katowni UB”, która w latach 1945-53 działała przy ul. Ostrogórskiej 5a.

Władze Sosnowca pozostają przy swojej czerwcowej decyzji. „Jakbyśmy chcieli postawić tabliczkę wszystkim, którzy dobrze mówią o Polsce, to nie robilibyśmy nic innego, tylko budowali ronda” – tak skomentował wniosek Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. Na otrzymane po 1 września br. pismo z Urzędu Wojewódzkiego o konieczności zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka radni odpisali, że w związku z przeprowadzonymi konsultacjami na razie takiego ruchu nie planują.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.