Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trump zamiast Gierka. Czy taka dekomunizacja obejmie sosnowieckie rondo?

Donald Trump podczas przemówienia w Białym Domu 17 lipca 2017 roku.

fot.US Department of Labor, domena publiczna Donald Trump podczas przemówienia w Białym Domu 17 lipca 2017 roku.

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu przedstawił wojewodzie śląskiemu propozycję, by zmienić patrona sosnowieckiego ronda z byłego I Sekretarza PZPR na obecnego Prezydenta USA. Argumentują, że Trumpa należy uhonorować za dobre mówienie o Polsce. Przedstawiciele władz miasta Sosnowca mówią stanowczo „nie”. Dlaczego?

W czerwcu bieżącego roku sosnowieccy radni zadecydowali o dekomunizacji kilkunastu ulic. Wśród propozycji patronów do zmiany zabrakło wtedy Edwarda Gierka, którego imieniem nazwane jest rondo u zbiegu ulic Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego i Ostrogórskiej. Mimo że I Sekretarza PZPR obejmuje ustawa dekomunizacyjna, Sosnowiec był jego rodzinnym miastem, a w przeprowadzonych na początku czerwca konsultacjach społecznych 97% mieszkańców wypowiedziało się za upamiętnieniem jego imieniem ronda.

Już wtedy Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu sprzeciwił się pogwałceniu ustawy, a jego prezes Paweł Szopa wnioskował o zmianę nazwy Ronda Edwarda Gierka na Rondo Ostrogórska.

Wysłany przez Pawła Szopę w ubiegłą sobotę do wojewody śląskiego list prezentuje propozycję nowego patrona. Czytamy w nim, że Donald Trump to „wielki przyjaciel Polski i Polaków”, który „nie zawahał się na forum międzynarodowym docenić nasz naród i dawać za przykład innym”. Mają tego dowodzić choćby słowa wypowiedziane podczas lipcowej wizyty w Warszawie: „w Polakach postrzegamy duszę Europy; wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny”. Wniosek jeszcze nie dotarł do głównego adresata, ale wczoraj został upubliczniony.

Screen ze strony "Dziennika Zachodniego" z początkowym fragmentem listu.

Screen ze strony „Dziennika Zachodniego” z początkowym fragmentem listu.

Przedstawiciele sosnowieckiego Klubu Gazety Polskiej dodają, że pozostawienie dotychczasowej nazwy w kontekście odkrycia kilka tygodni temu, że 50 metrów od ronda znajdowało się komunistyczne więzienie, jest „swego rodzaju chichotem historii”. Mowa o tzw. „sosnowieckiej katowni UB”, która w latach 1945-53 działała przy ul. Ostrogórskiej 5a.

Władze Sosnowca pozostają przy swojej czerwcowej decyzji. „Jakbyśmy chcieli postawić tabliczkę wszystkim, którzy dobrze mówią o Polsce, to nie robilibyśmy nic innego, tylko budowali ronda” – tak skomentował wniosek Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. Na otrzymane po 1 września br. pismo z Urzędu Wojewódzkiego o konieczności zmiany nazwy ronda im. Edwarda Gierka radni odpisali, że w związku z przeprowadzonymi konsultacjami na razie takiego ruchu nie planują.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.