Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wiedźmin to przy nim amator? Naukowcy właśnie znaleźli zaklęcie pozostawione przez starożytnego maga, który chwytał potwory

Screen tweeta z informacją o odkryciu, jaki zamieściło livescience.com

Screen tweeta z informacją o odkryciu, jaki zamieściło livescience.com

Naukowcy właśnie ogłosili wyniki badań nad liczącą około 2800 lat aramejską inskrypcją, znalezioną w niewielkim budynku w tureckim Zincirli. Jak się okazuje, zawiera ona zaklęcie starożytnego maga, który podobno schwytał potwora zwanego „pożeraczem”, sprowadzającego ogień na swoje ofiary .

Wyniki badań nad artefaktem zostały przedstawione na corocznym kongresie Towarzystwa Literatury Biblijnej w Denver. Inskrypcja została wyryta na kamiennym pojemniku na kosmetyki. Jak podaje portal livescience.com, jej autorem był człowiek, który podpisywał się jako „Rahim, syn Shadadana”.

Inkantacja opisuje w języku aramejskim sposób chwytania potwora zwanego „pożeraczem”. Jak tłumaczą naukowcy, krew tego stwora chciano wykorzystać do leczenia kogoś, kogo trawił ogień „pożeracza”. Nie sprecyzowano jednak, czy chodziło o podanie jej w miksturze, czy też roztarcie jej na ciele cierpiącego. Inskrypcja powstała pomiędzy 850 i 800 rokiem p.n.e., co czyni ją najstarszą aramejską inskrypcją znalezioną dotychczas. Współczesnym musiała się ona wydać na tyle ważna, że przechowywano ją długo po śmierci Rahima.

Jak możemy przeczytać  w materiale przygotowanym przez serwis livescience.com, tekstowi towarzyszą ilustracje ukazujące różne stworzenia, w tym coś, co przypomina stonogę, skorpiona i rybę. Badacze snują przypuszczenia, że tajemniczy „pożeracz” mógł być w rzeczywistości właśnie skorpionem, a palący ogień – ugryzieniem zwierzęcia.

Mały-wielki potwór?

Co ciekawe, strach przed tymi stawonogami odczuwają także ludzie współcześnie przebywający w okolicy, w której dokonano odkrycia. Archeolodzy podkreślają, że muszą skrupulatnie przetrząsać swoje torby i dokładnie sprawdzać obuwie, by upewnić się, czy nie stały się wygodnym schronieniem dla pajęczaka. Jeden z badaczy, który uczestniczył w poszukiwaniach, w czasie których znaleziono tajemniczą inkantację, opowiada, że niedługo po jej odkryciu skorpion ugryzł jednego z pracowników biorących udział w wykopaliskach. Na szczęście udzielono mu odpowiedniej pomocy.

Źródła:

  1. Ancient Aramaic Incantation Describes ‚Devourer’ that Brings ‚Fire’ to Victims, livescience.com [dostęp 27.12.2018].
  2. Ancient Magical Incantation to Capture Evil Devourer Found in Turkey, ancient-origins.net [dostęp 27.12.2018].
[.th_newsletter_box id=”5″]

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.