Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezidentyfikowany polski lotnik z czasów II wojny światowej odzyskał tożsamość

Polscy lotnicy z dywizjonu 300 brali udział w nalotach na Niemcy (na zdj. Lancaster podczas ataku na Bremę w marcu 1945 roku).

fot.domena publiczna Polscy lotnicy z dywizjonu 300 brali udział w nalotach na Niemcy (na zdj. Lancaster podczas ataku na Bremę w marcu 1945 roku).

Zagadka sprzed ponad 70 lat rozwiązana! Dzięki pracy genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie udało się poznać tożsamość polskiego lotnika z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”. 

Żołnierz, który dzięki szczecińskim naukowcom właśnie odzyskał imię i nazwisko, w marcu 1945 roku został pochowany w anonimowym grobie w belgijskim Lommel na polskim cmentarzu wojennym.

Okazało się, że to porucznik Mikołaj Kirkilewicz, który podczas II wojny światowej dowodził samolotem Lancaster PB 854 BH-I.

Aby ustalić jego tożsamość, genetycy pobrali próbki DNA ze szkieletu ekshumowanego 2 grudnia 2017 roku, a także od członków trzech rodzin, których krewni (również lotnicy) zginęli 2 marca 1945 roku (ta data widniała na anonimowym grobie).

Wynik analizy jest jednoznaczny: to Kirkilewicz, który dowodził bombowcem biorącym udział w bombardowaniach stref przemysłowych w Kolonii pod koniec wojny.

Nie była to pierwsza jego misja. Z zachowanych dokumentów wiemy, że porucznik wielokrotnie brał udział w bombardowaniach na terenie Francji oraz Niemiec, za co pośmiertnie został odznaczony Polową Odznaką Pilota numer 1766 i dwoma Medalami Lotniczymi.

Porucznik Kirkilewicz w marcu 1945 roku spoczął na Polskim Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Lommel (na zdj. tablica pamiątkowa znajdująca się na cmentarzu z inskrypcją po polsku).

fot.Imagerypoet/CC BY-SA 3.0 Porucznik Kirkilewicz w marcu 1945 roku spoczął na Polskim Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Lommel (na zdj. tablica pamiątkowa znajdująca się na cmentarzu z inskrypcją po polsku).

Mamy też pewne informacje na temat okoliczności jego śmierci. Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Wczesnym rankiem [2 marca 1945 roku – przyp. aut.] maszyna została zestrzelona przez artylerię przeciwlotniczą w pobliżu celu. Zginęła cała załoga”.

Oficjalna uroczystość przywrócenia nazwiska na grobie odbędzie się 2 marca 2019 roku – w 74 rocznicę śmierci Kirkilewicza.

Źródła informacji:

  1. A. Jastrzębski, Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z czasów II wojny światowej, wp.pl [dostęp: 24.11.2018].
  2. Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 300Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp: 24.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.