Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezidentyfikowany polski lotnik z czasów II wojny światowej odzyskał tożsamość

Polscy lotnicy z dywizjonu 300 brali udział w nalotach na Niemcy (na zdj. Lancaster podczas ataku na Bremę w marcu 1945 roku).

fot.domena publiczna Polscy lotnicy z dywizjonu 300 brali udział w nalotach na Niemcy (na zdj. Lancaster podczas ataku na Bremę w marcu 1945 roku).

Zagadka sprzed ponad 70 lat rozwiązana! Dzięki pracy genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie udało się poznać tożsamość polskiego lotnika z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”. 

Żołnierz, który dzięki szczecińskim naukowcom właśnie odzyskał imię i nazwisko, w marcu 1945 roku został pochowany w anonimowym grobie w belgijskim Lommel na polskim cmentarzu wojennym.

Okazało się, że to porucznik Mikołaj Kirkilewicz, który podczas II wojny światowej dowodził samolotem Lancaster PB 854 BH-I.

Aby ustalić jego tożsamość, genetycy pobrali próbki DNA ze szkieletu ekshumowanego 2 grudnia 2017 roku, a także od członków trzech rodzin, których krewni (również lotnicy) zginęli 2 marca 1945 roku (ta data widniała na anonimowym grobie).

Wynik analizy jest jednoznaczny: to Kirkilewicz, który dowodził bombowcem biorącym udział w bombardowaniach stref przemysłowych w Kolonii pod koniec wojny.

Nie była to pierwsza jego misja. Z zachowanych dokumentów wiemy, że porucznik wielokrotnie brał udział w bombardowaniach na terenie Francji oraz Niemiec, za co pośmiertnie został odznaczony Polową Odznaką Pilota numer 1766 i dwoma Medalami Lotniczymi.

Porucznik Kirkilewicz w marcu 1945 roku spoczął na Polskim Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Lommel (na zdj. tablica pamiątkowa znajdująca się na cmentarzu z inskrypcją po polsku).

fot.Imagerypoet/CC BY-SA 3.0 Porucznik Kirkilewicz w marcu 1945 roku spoczął na Polskim Cmentarzu Wojskowym w belgijskim Lommel (na zdj. tablica pamiątkowa znajdująca się na cmentarzu z inskrypcją po polsku).

Mamy też pewne informacje na temat okoliczności jego śmierci. Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Wczesnym rankiem [2 marca 1945 roku – przyp. aut.] maszyna została zestrzelona przez artylerię przeciwlotniczą w pobliżu celu. Zginęła cała załoga”.

Oficjalna uroczystość przywrócenia nazwiska na grobie odbędzie się 2 marca 2019 roku – w 74 rocznicę śmierci Kirkilewicza.

Źródła informacji:

  1. A. Jastrzębski, Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z czasów II wojny światowej, wp.pl [dostęp: 24.11.2018].
  2. Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 300Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp: 24.11.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.