Śląska mafia. Kim byli technokraci, których rękoma Edward Gierek rządził Polską?
Mistrzowie propagandy, potrafiący wylansować najdumniej brzmiące hasła. Samozwańczy specjaliści od zarządzania i młoda krew w polityce. Kim byli technokraci otaczający Edwarda Gierka?
Technokraci to umowne określenie frakcji czy też koterii partyjnej uformowanej w drugiej połowie lat 60. wokół Edwarda Gierka, pełniącego wówczas funkcje członka Biura Politycznego KC PZPR i pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego w Katowicach.
Technokraci. Najważniejsze nazwiska, najważniejsze hasła
Główną rolę w grupie technokratów odgrywali działacze wywodzący się ze śląskiego aparatu partyjnego i tworzący tak zwaną grupę bądź mafię śląską, do której należeli m.in. Jan Szydlak, Maciej Szczepański (określany mianem „Krwawego Maćka”) oraz, jak można przypuszczać, Stanisław Kowalczyk (od 1973 roku minister spraw wewnętrznych).
Technokraci skupili w swoich szeregach wielu przedstawicieli dawnego aparatu Związku Młodzieży Polskiej. Działaczy, którzy aspirując do sukcesji po nieudolnej ekipie Władysława Gomułki, reklamowali się jako utalentowani i sprawni zarządcy, zdolni do zapewnienia szybkiej poprawy warunków życia ludności.
Tajemnica sukcesów na Śląsku
Często powoływano się przy tym na przykład samego Gierka, lansowanego jako „dobry gospodarz” Śląska.
Niewiele osób zdawało sobie przy tym sprawę, że swój „dynamiczny rozwój” Śląsk zawdzięcza nie tyle talentom organizacyjnym pierwszego sekretarza katowickiego Komitetu Wojewódzkiego, ile jego sukcesom w walce o dostęp do dotacji z budżetu państwa.
Najsłynniejsze przemówienie Edwarda Gierka, które zapoczątkowało wielką karierę technokratów:
Możecie być przekonani, że my wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu jak ten, któryśmy zadeklarowali: rozwijać kraj, umacniać socjalizm, poprawiać warunki życia ludzi pracy. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. No więc jak – pomożecie? (Edward Gierek, 25 stycznia 1971)
Źródło:
Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.
Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.
Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce
Jerzy Kochanowski
Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 59.90 zł | 29.95 zł idź do sklepu » |
Dodaj komentarz