Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W starożytnej Polsce noszono paciorki z kraju faraonów. Zaskakujące wyniki najnowszych badań

Kolia znaleziona w Targowisku (fot. Screen materiału przygotowanego przez PAP)

fot.Screen materiału przygotowanego przez PAP Kolia znaleziona w Targowisku (fot. Screen materiału przygotowanego przez PAP)

Naukowcy nieustannie prowadzą w Polsce wykopaliska mające na celu jak najdokładniejsze zbadanie przeszłości naszych ziem. Teraz ich znaleziska poddano analizom fizykochemicznym. Dzięki temu wiemy na przykład, że nad Wisłę zawędrowały… ozdoby z Egiptu faraonów.

Najstarsze wyroby szklane, jakie znaleziono na terytorium Polski, mają ponad trzy i pół tysiąca lat. Zostały one przebadane w ramach grantu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dzięki temu archeolodzy mogli poddać je analizom laboratoryjnym.

W tym celu wykorzystali dwa laboratoria, stosujące różne metody. Pracownia na Wydziale Geologii UW wykorzystuje metodę EPMA (ang. Elektron Probe Micro Analysis), a Wydział Chemii UW użył metody LA-ICP-MS, czyli spektrometrii mas sprzężonej z jonizacją w plazmie indukcyjnie sprzężonej z mikropróbkowaniem za pomocą odparowania laserowego.

Podczas badań wykryto wysoką zawartość pewnych pierwiastków, sugerującą, w jakich okolicznościach szkło, z którego stworzono paciorki, zostało wyprodukowane.

Okazało się, że najprawdopodobniej do jego wytopu użyto popiołu roślin występujących głównie na obszarze nadmorskim Mezopotamii i Egiptu. Tak interpretują wyniki sami naukowcy. Jak tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej dr Tomasz Purowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie:

Do tej pory mogliśmy tylko przypuszczać, skąd pochodzą te szklane ozdoby. Teraz, dzięki analizom fizykochemicznym mamy pewność. Stosując wyłącznie tradycyjną klasyfikację formalną tych przedmiotów, nie byłbym w stanie tego zrobić.

W trakcie badań użyto skomplikowanych urządzeń. Na zdjęciu instrument służący do badań metodą ICP-MS (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna W trakcie badań użyto skomplikowanych urządzeń. Na zdjęciu instrument służący do badań metodą ICP-MS (fot. domena publiczna)

Jednym z przykładów takich paciorków jest kolia znaleziona w miejscowości Targowisko w Małopolsce, w osadzie kultury łużyckiej. Odkryto ją w trakcie prowadzonych tam ratowniczych wykopalisk przy budowie autostrady.

Jak możemy przeczytać w artykule Tomasza Purowskiego opublikowanym w zbiorze „Via Archaeologica. Źródła z badań wykopaliskowych na trasie autostrady A4 w Małopolsce” chodzi o naszyjnik składający się z około 380 szklanych paciorków, bursztynowego rozdzielacza oraz skrętu ze złotego drutu. Ten niezwykły skarb znajdował się w jednym z dwóch odkopanych grobów ciałopalnych. Pochówek ten datowany jest na czwarty okres epoki brązu, czyli od 1100 d 900 p.n.e.

Źródła informacji:

 1. Archeolog: najstarsze wyroby szklane odkryte w Polsce pochodzą z Egiptu i Mezopotamii, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 14.11.2018].
 2. Purowski T., Bursztynowy rozdzielacz i szklane paciorki odkryte w obiektach kultury łużyckiej w Targowisku, pow. wielicki [w:] „Via Archaeologica. Źródła z badań wykopaliskowych na trasie autostrady A4 w Małopolsce”, Kraków 2014.

Komentarze (5)

  • Bonaparte Odpowiedz

   Myślę, że można już mówić o starożytnej Polsce, gdyż jest to niezaprzeczalny dowód na istnienie Wielkiej Lechii.

 1. Kon Odpowiedz

  To dowód o tym że mieliśmy jakieś stosunki i odległymi krainami a na Wielką Lechię to nie dowód a tym bardziej niezaprzeczalny

  • Andrzej Pawlaczyk Odpowiedz

   Na wielką to może nie dowód. A na Lechię jako przed polską historię, wystarczy i ta garść szkła. Bo innych faktów i dowód jest dużo więcej.

 2. Erotoman jestem Odpowiedz

  Taki cenny wyrób musiał być zakupiony dla jakiejś wyjątkowej pani która mogła zakrywać swe obfite piersi nadmiarem bursztynu.Dla równowagi wypada odszukać w Egipcie polski ślad – naturalnie to byłoby pomocne w ustaleniu objętości biustu naszej Babki Polki.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.