Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W starożytnej Polsce noszono paciorki z kraju faraonów. Zaskakujące wyniki najnowszych badań

Kolia znaleziona w Targowisku (fot. Screen materiału przygotowanego przez PAP)

fot.Screen materiału przygotowanego przez PAP Kolia znaleziona w Targowisku (fot. Screen materiału przygotowanego przez PAP)

Naukowcy nieustannie prowadzą w Polsce wykopaliska mające na celu jak najdokładniejsze zbadanie przeszłości naszych ziem. Teraz ich znaleziska poddano analizom fizykochemicznym. Dzięki temu wiemy na przykład, że nad Wisłę zawędrowały… ozdoby z Egiptu faraonów.

Najstarsze wyroby szklane, jakie znaleziono na terytorium Polski, mają ponad trzy i pół tysiąca lat. Zostały one przebadane w ramach grantu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dzięki temu archeolodzy mogli poddać je analizom laboratoryjnym.

W tym celu wykorzystali dwa laboratoria, stosujące różne metody. Pracownia na Wydziale Geologii UW wykorzystuje metodę EPMA (ang. Elektron Probe Micro Analysis), a Wydział Chemii UW użył metody LA-ICP-MS, czyli spektrometrii mas sprzężonej z jonizacją w plazmie indukcyjnie sprzężonej z mikropróbkowaniem za pomocą odparowania laserowego.

Podczas badań wykryto wysoką zawartość pewnych pierwiastków, sugerującą, w jakich okolicznościach szkło, z którego stworzono paciorki, zostało wyprodukowane.

Okazało się, że najprawdopodobniej do jego wytopu użyto popiołu roślin występujących głównie na obszarze nadmorskim Mezopotamii i Egiptu. Tak interpretują wyniki sami naukowcy. Jak tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej dr Tomasz Purowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie:

Do tej pory mogliśmy tylko przypuszczać, skąd pochodzą te szklane ozdoby. Teraz, dzięki analizom fizykochemicznym mamy pewność. Stosując wyłącznie tradycyjną klasyfikację formalną tych przedmiotów, nie byłbym w stanie tego zrobić.

W trakcie badań użyto skomplikowanych urządzeń. Na zdjęciu instrument służący do badań metodą ICP-MS (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna W trakcie badań użyto skomplikowanych urządzeń. Na zdjęciu instrument służący do badań metodą ICP-MS (fot. domena publiczna)

Jednym z przykładów takich paciorków jest kolia znaleziona w miejscowości Targowisko w Małopolsce, w osadzie kultury łużyckiej. Odkryto ją w trakcie prowadzonych tam ratowniczych wykopalisk przy budowie autostrady.

Jak możemy przeczytać w artykule Tomasza Purowskiego opublikowanym w zbiorze „Via Archaeologica. Źródła z badań wykopaliskowych na trasie autostrady A4 w Małopolsce” chodzi o naszyjnik składający się z około 380 szklanych paciorków, bursztynowego rozdzielacza oraz skrętu ze złotego drutu. Ten niezwykły skarb znajdował się w jednym z dwóch odkopanych grobów ciałopalnych. Pochówek ten datowany jest na czwarty okres epoki brązu, czyli od 1100 d 900 p.n.e.

Źródła informacji:

 1. Archeolog: najstarsze wyroby szklane odkryte w Polsce pochodzą z Egiptu i Mezopotamii, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 14.11.2018].
 2. Purowski T., Bursztynowy rozdzielacz i szklane paciorki odkryte w obiektach kultury łużyckiej w Targowisku, pow. wielicki [w:] „Via Archaeologica. Źródła z badań wykopaliskowych na trasie autostrady A4 w Małopolsce”, Kraków 2014.

Komentarze (5)

  • Bonaparte Odpowiedz

   Myślę, że można już mówić o starożytnej Polsce, gdyż jest to niezaprzeczalny dowód na istnienie Wielkiej Lechii.

 1. Kon Odpowiedz

  To dowód o tym że mieliśmy jakieś stosunki i odległymi krainami a na Wielką Lechię to nie dowód a tym bardziej niezaprzeczalny

  • Andrzej Pawlaczyk Odpowiedz

   Na wielką to może nie dowód. A na Lechię jako przed polską historię, wystarczy i ta garść szkła. Bo innych faktów i dowód jest dużo więcej.

 2. Erotoman jestem Odpowiedz

  Taki cenny wyrób musiał być zakupiony dla jakiejś wyjątkowej pani która mogła zakrywać swe obfite piersi nadmiarem bursztynu.Dla równowagi wypada odszukać w Egipcie polski ślad – naturalnie to byłoby pomocne w ustaleniu objętości biustu naszej Babki Polki.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.