Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mamy powód do świętowania. Właśnie zajęliśmy dwa pierwsze miejsca w rankingu najlepszych polskich portali historycznych

Medalistki olimpijskie w jeździe figurowej na lodzie z igrzysk 1936 roku (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Medalistki olimpijskie w jeździe figurowej na lodzie z igrzysk 1936 roku (fot. domena publiczna).

Adresowany do dziennikarzy, ludzi pracujących w reklamie i PR dwumiesięcznik branżowy „Press” właśnie wypuścił ranking najlepszych portali historycznych w Polsce. Jury złożone z ekspertów analizowało strony według pięciu różnych kryteriów. Okazaliśmy się najlepsi.

Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Press”, gazeta postanowiła przyjrzeć się jakości historycznych serwisów internetowych, by podpowiedzieć czytelnikom, które z nich są wartościowe.

Zestawiono zarówno miejsca w sieci przeznaczone dla kompletnych amatorów, jak i dla osób, które swoje zainteresowanie tą tematyką traktują znacznie bardziej serio. Spośród wszystkich stron w polskim internecie poświęconych historii gazeta wybrała 15, które oceniono według pięciu kategorii.

Jury punktowało aktualność witryny, atrakcyjność merytoryczną, użyteczność, funkcjonalność i wartość dodaną, czyli rzeczy, które wyróżniają dany serwis. Prowadzone przez nas portale zajęły pierwsze (CiekawostkiHistoryczne.pl) oraz drugie (TwojaHistoria.pl) miejsce w rankingu, wyprzedzając zarówno serwisy prowadzone przez wiodące grupy mediowe, jak i oficjalne portale PAP-u, Ministerstwa Edukacji Narodowej czy Polskiego Radia.

W jury zasiedli Piotr Lipiński, dziennikarz i autor książek i reportaży historycznych, Tomasz Okoń, współtwórca kanału „Historia bez cenzury”, Mariusz Sokołowski, nauczyciel historii wyróżniony tytułem „Nauczyciel Roku 2015” oraz Janusz Ślęzak, dziennikarz, redaktor, obecnie pracujący w krakowski oddziale IPN.

Ranking portali historycznych Press, który ukazał się w numerze 11-12 (2018)

Ranking portali historycznych Press, który ukazał się w numerze 11-12 (2018)

Jak pokazuje lektura ocen jury, które redakcja „Press” zaprezentowała zbiorczo, sędziowie nie bali się wyrażać stanowczych opinii. Nawet wysoko ocenianym przez siebie serwisom bezlitośnie wytykali błędy.

O jednej ze stron stwierdzili, że niektóre jej teksty przeznaczone są dla fanów alternatywnych światów, o innej, że teksty na niej publikowane są merytorycznie dobre, choć słabo napisane, a jeszcze kolejnej wytknęli, że poziom merytoryczny artykułów jest odwrotnie proporcjonalny do ilości osób z tytułami doktora, jaka na niej publikuje. W tym kontekście miłe słowa pod adresem „CiekawostekHistorycznych.pl” i „TwojejHistorii.pl” cieszą tym bardziej.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

   Komentarze (3)

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.