Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mamy powód do świętowania. Właśnie zajęliśmy dwa pierwsze miejsca w rankingu najlepszych polskich portali historycznych

Medalistki olimpijskie w jeździe figurowej na lodzie z igrzysk 1936 roku (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Medalistki olimpijskie w jeździe figurowej na lodzie z igrzysk 1936 roku (fot. domena publiczna).

Adresowany do dziennikarzy, ludzi pracujących w reklamie i PR dwumiesięcznik branżowy „Press” właśnie wypuścił ranking najlepszych portali historycznych w Polsce. Jury złożone z ekspertów analizowało strony według pięciu różnych kryteriów. Okazaliśmy się najlepsi.

Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Press”, gazeta postanowiła przyjrzeć się jakości historycznych serwisów internetowych, by podpowiedzieć czytelnikom, które z nich są wartościowe.

Zestawiono zarówno miejsca w sieci przeznaczone dla kompletnych amatorów, jak i dla osób, które swoje zainteresowanie tą tematyką traktują znacznie bardziej serio. Spośród wszystkich stron w polskim internecie poświęconych historii gazeta wybrała 15, które oceniono według pięciu kategorii.

Jury punktowało aktualność witryny, atrakcyjność merytoryczną, użyteczność, funkcjonalność i wartość dodaną, czyli rzeczy, które wyróżniają dany serwis. Prowadzone przez nas portale zajęły pierwsze (CiekawostkiHistoryczne.pl) oraz drugie (TwojaHistoria.pl) miejsce w rankingu, wyprzedzając zarówno serwisy prowadzone przez wiodące grupy mediowe, jak i oficjalne portale PAP-u, Ministerstwa Edukacji Narodowej czy Polskiego Radia.

W jury zasiedli Piotr Lipiński, dziennikarz i autor książek i reportaży historycznych, Tomasz Okoń, współtwórca kanału „Historia bez cenzury”, Mariusz Sokołowski, nauczyciel historii wyróżniony tytułem „Nauczyciel Roku 2015” oraz Janusz Ślęzak, dziennikarz, redaktor, obecnie pracujący w krakowski oddziale IPN.

Ranking portali historycznych Press, który ukazał się w numerze 11-12 (2018)

Ranking portali historycznych Press, który ukazał się w numerze 11-12 (2018)

Jak pokazuje lektura ocen jury, które redakcja „Press” zaprezentowała zbiorczo, sędziowie nie bali się wyrażać stanowczych opinii. Nawet wysoko ocenianym przez siebie serwisom bezlitośnie wytykali błędy.

O jednej ze stron stwierdzili, że niektóre jej teksty przeznaczone są dla fanów alternatywnych światów, o innej, że teksty na niej publikowane są merytorycznie dobre, choć słabo napisane, a jeszcze kolejnej wytknęli, że poziom merytoryczny artykułów jest odwrotnie proporcjonalny do ilości osób z tytułami doktora, jaka na niej publikuje. W tym kontekście miłe słowa pod adresem „CiekawostekHistorycznych.pl” i „TwojejHistorii.pl” cieszą tym bardziej.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

   Komentarze (3)

   Dodaj komentarz

   Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.