Kolejny odzyskany staroegipski artefakt. Ktoś usiłował go sprzedać na aukcji w Londynie
Egipt, jedna z kolebek naszej cywilizacji, od wieków boryka się z problemem grabieży zabytków. Tamtejsze władze, walczące o ich zwrot, mogą się pochwalić kolejnym sukcesem. Właśnie udało się odzyskać kartusz Amenhotepa I.
Amenhotep I był faraonem z XVIII dynastii, który panował w Egipcie prawdopodobnie w latach od 1525 p.n.e. do 1504 p.n.e. Za jego rządów kraj przeżywał okres spokoju i rozkwitu. Jego grobowiec nie został dotąd odnaleziony. Udało się za to odzyskać jego kartusz.
W państwie faraonów kartuszami otaczano imię. Był to symbol pętli o znaczeniu magicznym, według niektórych interpretacji reprezentujący słońce. Początkowo przyjmował formę koła, jednak z czasem kartusz zaczęto wydłużać, by mógł objąć całe imię władcy.
Jak podaje serwis „Ahram.org.eg”, misja egipskiego Ministerstwa Starożytności, mająca na celu rewindykację skradzionych z kraju faraonów zabytków, odniosła kolejny sukces. Tym razem udało się odzyskać kartusz Amenhotepa I, który skradziono w 1988 roku. Do kradzieży doszło w kompleksie świątynnym w Karnaku w Luksorze, figurującym na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak tłumaczy Shabaan Abdel Gawad, relief z kartuszem został zauważony przez pewnego archeologa kilka miesięcy temu, gdy wystawiono go na aukcji w Londynie. Naukowiec zorientował się, że jest to skradziony kilkadziesiąt lat temu zabytek. Władze egipskie podjęły wszelkie prawne i dyplomatyczne kroki mające na celu powstrzymanie ewentualnej transakcji. Kilka dni temu relief został przekazany egipskiej ambasadzie w Londynie.
Źródła informacji:
- A relief of king Amenhotep I recovered from London, ahram.org.eg [dostęp 26.09.2018].
- England Returns Ancient Egyptian Artwork, archeology.org [dostęp 26.09.2018].
Dodaj komentarz