Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Idea rodem z Jurrasic Parku się ziści? W Rosji naukowcy pracują nad ożywieniem gatunków z czasów epoki lodowcowej

Klonowanie (fot. Bob Walker, lic. CCA SA 2.5 G)

fot.Bob Walker, lic. CCA SA 2.5 G Klonowanie (fot. Bob Walker, lic. CCA SA 2.5 G)

Niedawno naukowcy odnaleźli naturalnie zmumifikowane zwierzę sprzed 40 000 lat. Teraz szukają w jego organizmie żywej komórki, która mogłaby posłużyć do sklonowania go.  Czy mamy się czego obawiać?

W filmie Jurrasic Park naukowcy mający szaloną wizję stworzyli park rozrywki, w którym zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć dawno wymarłe zwierzęta. Cały eksperyment szybko wymknął się spod kontroli i sukces zmienił się w koszmar pełen śmiertelnie niebezpiecznych dinozaurów. Czy słysząc o podobnych eksperymentach powinniśmy się obawiać? Naukowcy pracując na Syberii zdecydowali się zająć znacznie mniej groźnym gatunkiem. W sierpniu z wiecznej zmarzliny w kraterze Batagaika w Jakucji zostało wydobyte zmumifikowane źrebię. Szczątki zwierzęcia zachowały się w doskonałym stanie: wyraźnie widać jego sierść, skórę, a pod nią rysunek mięśni.

Do akcji wkroczyli najlepsi specjaliści. W badania zaangażował się między innymi Woo-Suk Hwang, badacz komórek macierzystych i pionier klonowania z Korei Południowej. Jest to postać mocno kontrowersyjna. Jak podaje portal Livescience.com, Hwang to były profesor Uniwersytetu Narodowego w Seulu w Korei Południowej. W 2006 roku znalazł się w ogniu krytyki z powodu fałszowania danych. Trzy lata później został skazany za przestępstwa bioetyczne i defraudację. Obecnie zarządza Sooam Biotech Research Foundation, spółką z Korei Południowej, która prowadzi badania i przeprowadza klonowanie zwierząt – głównie psów.

Znaleziony na Syberii źrebak (fot. screen materiału przygotowanego przez livescience.com)

Znaleziony na Syberii źrebak (fot. screen materiału przygotowanego przez livescience.com)

Współpraca naukowców z Rosji i Korei w zakresie odtwarzania wymarłych gatunków trwa już od jakiegoś czasu. Pierwsze próby obliczone były na przywrócenie mamuta włochatego z pomocą embrionu słonia, co okazało się wyjątkowo trudne. Zwierzęta należą do jednej grupy, jednak ich pokrewieństwo genetyczne jest dalekie. Sklonowane „mamuciątko” byłoby więc raczej hybrydą pomiędzy tymi dwoma gatunkami. W przypadku współczesnego konia i tego lodowego, pokrewieństwo jest znacznie bliższe. Klaczy miałby zostać wszczepiony zarodek z DNA wyciągniętym z komórki znalezionego źrebięcia. Jak powiedział „The Siberian Times” prof. Woo-Suk Hwang:

Jeśli uda nam się znaleźć komórkę, zrobimy co w naszej mocy, aby sklonować unikalne zwierzę. Z pomocą tego odkrytego kilka tygodni temu źrebaka staramy się stworzyć pierwotną hodowlę. Jeśli otrzymamy żywe komórki od tego prastarego źrebaka, będzie to wspaniała obietnica dla ludzi pod względem klonowania.

Źródła informacji:

  1. Scientists take samples in bid to clone extinct foal as first step to restoring woolly mammoth, siberiantimes.com [dostęo 09.09.2018].
  2. This Plan to Bring Back an Extinct Ice-Age Horse Species Is an Extreme Long Shot, Scientists Say, livescience.com [dostęo 09.09.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.