Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Potańcówka rodem z przedwojennej Polski? Już niedługo w Wejherowie

Potańcówka Miejska w Wejherowie (fot. Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska)

fot.Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska Potańcówka Miejska w Wejherowie (fot. Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska)

Już po raz trzeci będzie można wsiąść do muzycznego wehikułu czasu i przenieść się do lat dwudziestych. Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska organizuje Potańcówkę miejską. 15 sierpnia Plac Jakuba Wejhera zmieni się w prawdziwy rynek z okresu międzywojnia.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczności lokalnej kultury i realiów życia codziennego lat 20. XX wieku. Pomysł Potańcówki zrodził się podczas realizacji projektu „Niezłomne Miasto” w sierpniu 2016 roku. Zamysł przedsięwzięcia oraz termin realizacji nawiązywały do 90. rocznicy występu Teatru Reduta w Wejherowie. Wydarzenie miało również na celu uczczenie pamięci Juliusza Osterwy, założyciela pierwszego polskiego teatru-laboratorium. W ramach projektu zostały zorganizowane: parada ulicami miasta, wystawa poświęcona twórczości Osterwy, spektakl „Książę Niezłomny” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz „Wodewil Warszawski” Teatru Pijana Sypialnia, jak również performance „Wojny Piasku”.

15 sierpnia 2017 roku Placem Jakuba Wejhera ponownie zawładnął Teatr Pijana Sypialnia, który swoim charakterem działalności wpisywał się w założenia imprezy. Aktorzy największego niezależnego teatru w Polsce zaprezentowali spektakl „Potańcówka Przedmiejska”, aktywnie włączając społeczność lokalną do inscenizacji. Pod czujnym okiem artystów mieszkańcy uczyli się polki, walczyka, sztajera i fokstrota.

W tym roku odbędzie się trzecia edycja przedsięwzięcia. Wydarzenie uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – zespołu rozsmakowanego w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Artyści wykonują utwory z repertuaru m. in.: Mieczysława Foga czy Adama Astona. Do realizacji imprezy włączyli się lokalni przedsiębiorcy – właściciele lokali gastronomicznych. W wybranych restauracjach, barach, kawiarniach, lodziarniach pracownicy będą obsługiwać w strojach inspirowanych latami 20. Na Placu pojawią się również skarby ówczesnej motoryzacji.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do wzięcia udziału w Potańcówce. Impreza rozpocznie się o godz. 18.00 na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Udział jest bezpłatny. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat lat 20. XX wieku, warto rozważyć przybycie na wydarzenie w stylizacji inspirowanej  okresem międzywojnia.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.