Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Potańcówka rodem z przedwojennej Polski? Już niedługo w Wejherowie

Potańcówka Miejska w Wejherowie (fot. Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska)

fot.Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska Potańcówka Miejska w Wejherowie (fot. Wejherowskie Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska)

Już po raz trzeci będzie można wsiąść do muzycznego wehikułu czasu i przenieść się do lat dwudziestych. Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska organizuje Potańcówkę miejską. 15 sierpnia Plac Jakuba Wejhera zmieni się w prawdziwy rynek z okresu międzywojnia.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczności lokalnej kultury i realiów życia codziennego lat 20. XX wieku. Pomysł Potańcówki zrodził się podczas realizacji projektu „Niezłomne Miasto” w sierpniu 2016 roku. Zamysł przedsięwzięcia oraz termin realizacji nawiązywały do 90. rocznicy występu Teatru Reduta w Wejherowie. Wydarzenie miało również na celu uczczenie pamięci Juliusza Osterwy, założyciela pierwszego polskiego teatru-laboratorium. W ramach projektu zostały zorganizowane: parada ulicami miasta, wystawa poświęcona twórczości Osterwy, spektakl „Książę Niezłomny” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz „Wodewil Warszawski” Teatru Pijana Sypialnia, jak również performance „Wojny Piasku”.

15 sierpnia 2017 roku Placem Jakuba Wejhera ponownie zawładnął Teatr Pijana Sypialnia, który swoim charakterem działalności wpisywał się w założenia imprezy. Aktorzy największego niezależnego teatru w Polsce zaprezentowali spektakl „Potańcówka Przedmiejska”, aktywnie włączając społeczność lokalną do inscenizacji. Pod czujnym okiem artystów mieszkańcy uczyli się polki, walczyka, sztajera i fokstrota.

W tym roku odbędzie się trzecia edycja przedsięwzięcia. Wydarzenie uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – zespołu rozsmakowanego w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Artyści wykonują utwory z repertuaru m. in.: Mieczysława Foga czy Adama Astona. Do realizacji imprezy włączyli się lokalni przedsiębiorcy – właściciele lokali gastronomicznych. W wybranych restauracjach, barach, kawiarniach, lodziarniach pracownicy będą obsługiwać w strojach inspirowanych latami 20. Na Placu pojawią się również skarby ówczesnej motoryzacji.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do wzięcia udziału w Potańcówce. Impreza rozpocznie się o godz. 18.00 na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Udział jest bezpłatny. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat lat 20. XX wieku, warto rozważyć przybycie na wydarzenie w stylizacji inspirowanej  okresem międzywojnia.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.